| BigLike a întrebat:

Salut daca cumpar o crema exfolianta imi vor trece gaurile de pe fata? Sau ce as putea folosi? am multe gaurele mici unele sunt pori doar ca sunt prea deschisi ce as putea face? pot sa inchid cumva acesti pori sa am fata mai neteda?

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă ai găurele mici adică pori dilatați poți doar sa diminuezi aspectul lor folosind la fiecare spălare gel de curățare potrivit pentru tipul tău de ten(bănuiesc ca gras) și loțiune tonică (aceasta Închide porii) și exfoliantul se folosește o data sau de doua ori pe săptămâna maxim.Rutina asta trebuie sa o respecți tot timpul mai ales daca ai tenul gras și dimensiunile porilor se vor mai atenua.
Dacă ai găuri mai mari adică semne de la cosuri(cicatrici) atunci nu vei scapă in niciun caz de ele acasă. Singura soluție peelingul care descuameaza mai multe straturi de piele și asta se face numai la medicul dermatolog.
Lucrurile nu sunt așa simple, dacă ai tenul gras și porii dilatați, vizibili vor fi toată viața, poți doar sa diminuezi și atât...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se vor ameliora daca o folosesti in combinatie cu o crema care contine retinol sau niacinamide ( vitamina b3 ).

Scruburile nu sunt recomandate pentru ten si mai ales pentru un ten cu roseata! Scruburile sunt iritante. Poti sa folosesti un exfoliant chimic, exfoliantul chimic te ajuta si in privinta rosetii, iti da un efect de luminozitate pentru ca indeparteaza celulele moarte, previne cosurile, micsoreaza porii etc. - sunt mai multe avantaje.

Exfoliantul chimic trebuie sa aiba un pH intre 3-3, 8 - multe produse din farmacie nici macar nu mentioneaza ce pH au.

Eu am folosit Skin Perfecting 2% BHA Lotion Exfoliant timp de un an si mi-a placut foarte mult, vindeca cosurile si ajuta la vindecarea petelor post-acnee.
http://www.paulaschoice.ro/skin-perfecting-2-bha-lotion-exfoliant.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

| Daria0123456789 a răspuns:

Poti folosi un exfoliant undeva la 1 data/saptamana ca sa scapi de celule moarte si sa atenuezi din imperfectiuni. Te poti spala cu apa rece pe fata ca sa ajuti la inchiderea porilor. Ce varsta ai?

| BigLike explică (pentru Daria0123456789):

18 si sunt baiatwinking poti sa imi dai niste exemple de exfoliante care au efect? pe care le-ai folosit, desigur daca ai avut nevoie!