| minattudor0667 a întrebat:

Salut, fără hate. De unde găsesc cele mai bune dupe-uri la parfum, pentru ca mereu aud ca unele sunt prea nu stiu cum și nu miros ca originalul sau nu persistă și n-aș da atâția bani pe unul original

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te astepta ca un fake sa miroasa ca unul original!
Deci tu primesti ceea ce platesti. Platesti un pret mic, primesti un parfum fake, care este impsobil sa miroasa ca originalul sau sa tina mai mult de 2-3 ore.

| Furnicuta000 a răspuns:

Cele mai bune replici care sunt si ieftine, le poti mirosi in magazin si sunt facute cu ingrediente ok nu cine stie ce substante toxice ca alea turcesti...le gasesti la Zara. Cauta pe google zara dupes si gasesti lista.
Acum nu te astepta sa reziste 5 zile pe tine un parfum care a costat 70 lei 200ml dar de mirosit miros la fel

| dragodana a răspuns:

Salut!
Te duci intr-un Sephora sau Douglas si mirosi originalul, apoi te duci pe site sau intr-un magazin care comercializeaza parfumuri D&P.Acestea mi se par ca tin cel mai mult.
Zara, Refan si alte fake-uri tin maxim 4 ore.Astea de la D&P tin mult timp(ai grija cu cat te dai ca sunt puternice).
Intrebarea este cat buget ai si pentru fake-uri.Ca exista si la Lidl niste fake-uri si costa pana in 40 lei; D&P-80-120 lei; Zara-70-130.Deci,si calitatea fake-ului conteaza de buget.
Mai incearca si pe parfimo.ro.Sunt legit, dar dureaza un pic ca vin din Cehia si sunt ieftine.
La Sephora si Douglas dai faliment doar daca inspiri aerul din magazin.

| Korkodeln a răspuns:

La fake-uri situatia e asa: unele esente nu se pot sintetiza artificial si sa miroasa ca alea extrase din florile originale.

Asa ca producatorul de "replici", ca sa nu le zicem falsuri ordinare, are doua optiuni: ori pune aroma artificiala, care clar nu miroase ca originalul, ori pune esenta originala, dar mult mai diluat si atunci miroase ca originalul, dar nu tine.

Problema e ca firmele de parfumuri ii urmaresc pe fakerii astia ca pe hotii de cai si-ii shugusheaza cum ii prind, mai ales pe cei care fac replici foarte asemanatoare, deci nu exista vreo firma de fake-uri cu "reputatie", apar si dispar ca magarul in ceata, pe scurt daca vrei sa pari ca iti permiti ca nu iti poti permite, nu ramane decat sa incerci si cum ti-o fi norocul.

In incheiere vreau sa iti zic ca majoritatea femeilor precum si barbatii pentru care merita sa folosesti parfumuri originale vor sesiza imediat ca sunt fake si in cel mai bun caz vor da ochii peste cap sau te vor barfi pe la spate, sau chiar vor zice la birou "bai ce pute aici, iar au venit chinezii la Obor cu parfumuri..."

O solutie ca sa nu te faci de ras si totusi sa nu te coste mult este sa iei "probe" de 5ml absolut originale si sa te dai judicios, o femeie, daca nu e "profesionista" pe strada, nu trebuie sa lase valuri de parfum, diferenta dintre parfum si duhoare e data de concentratie!

| Dismally a răspuns (pentru Korkodeln):

Poate nu stiai, dar 99% dintre parfumuri contin si arome artificiale, unele doar arome artificiale si asta nu este un lucru rau, cele artificiale sunt mai stabile decat uleiurile naturale, mirosul poate fi mai intens si sa dureaze mai mult.
Nu asta este problema si nici persistenta, sunt parfumuri originale care tin 4 - 5 ore si clone infecte care tin 12. Diferenta este mirosul. Daca gasesti o clona foarte buna la un parfum scump care iti place, foarte bine, daca nu mai bine iti iei unul original mai ieftin, sunt destule foarte bune cu pret decent.

| newaccountbye a răspuns:

Recomand să îți iei unul original la o cantitate mai mică (15 sau 30 ml). Calitate, nu cantitate.
Mai bine strângi bani și îți iei unul original decât dupe uri care persistă 5 secunde

| DeeDee817 a răspuns:

I-ați de pe arabescu.ro, acolo sunt parfumuri arăbești la prețuri mici ce imita parfumuri scumpe, de exemplu red cherry de la Tom Ford și altele