| Decebal a întrebat:

Salut fetelor! De ce va place ca noi sa va oferim flori? happy

Răspuns Câştigător
| ellene a răspuns:

Sincer pe mine nu ma dau pe spate florile. Prefer o cutie de bomboane, o plimbare undeva sau un parfum dragut. Unde mai pui ca inainte florile erau oferite femeilor pentru ca miroseau urat ...am citit undeva nu mai stiu unde. Cica in evul mediu oamenii nu se spalau, considerau apa ca fiind murdara si era ceva normal ca femeile sa primeasca flori tocmai pentru ca miroseau mai urat.

21 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

A paguba, asa...
de ce sa nu omori o floare frumoasa? Probabil a ramas si a evoluat de pe vremea cand barbatii veneau cu hrana pentru a seduce femeile, cum ar fi un iepure sau un mistret, dar probabil carnea se strica prea repede si nu mai mirosea frumos in casa... apoi probabil au trecut la legume, daca ii duceai ceva de haleala te primea mai frumos, o conopida, o stevie, o telina, sa puna ceva acolo de halit sa mai stati la o vorba...si in timp, s-a ajuns la concluzia ca e bun orice mic sacrificiu ca ofranda, mai ales ceva care arata si miroase frumos, sa mai scape de mirosul de carne stricata de data trecuta.
Ar mai fi si explicatia ca, asemeni zeilor, femeile pot fi imprevizibile, cu toane si cea mai comoda modalitate de a le prinde in toane bune ar fi mita. O explicatie mai aproape de adevar cand imi amintesc ca primele flori le duceam invatatoarei la scoala. Pe care sincer, n-am iubit-o laughing

| OanaG a răspuns:

Sincer, nu`mi place sa primesc flori big grin

Intradevar sunt frumoase, imi plac dar nu-mi doresc sa primesc.

Cu banii care ii dai pe flori imi cumperi altceva love struck

| LuS[z] a răspuns:

Pentru ca se considera a fi o atentie prin care ii spui persoanei iubite ca iti pasa de ea

| Orannginna a răspuns:

Florile sunt frumoase pentru frumosul pe care il exprima. Iar de ce iubesc eu personal sa primesc flori este pentru ca consider (scuza'mi cacofonia) ca si orice fata este frumoasa prin natura ei. Asa ca atunci cand oferi o floare unei fete este ca si cum ai pune alaturi o floare langa o alta floare. happy

Si plus ca te face sa te simti asa... speciala, placuta/iubita. love struck

| Razvan a răspuns:

Pana la urma e si asta o forma de a-ti exprima iubirea, daruind florihee hee
Desi, chiar si acest gest a devenit cam superficial in ziua de aziwinking

| KristinnaKr a răspuns:

Pune-te in locul unei fete...Si vezi ca un baiat iti da o floare sau un buchet cu flori.km ai reactiona? Iti spun eu: te simti speciala si florile sunt o dovada de iubire.Sunt si alte cadouri care e plac fetelor cum ar fi bomboanele. Mi-e chiar imi place sa imi ofere cineva flori ma simt dupa cm am mai zis speciala si ma simt cineva!

| ellene a răspuns:

Http://www.stiri.botosani.ro/......3F%22.html
am gasit si un link, vezi la nr 6

| dia_2587 a răspuns:

Mie imi place foarte mult sa primesc flori, consider ca e unul din cele mai frumoase cadouri pe care il poti face unei femei care intr-adevar apreciaza acest gest.

Răspuns utilizator avertizat
| den a răspuns:

Pt ca este un gest simplu si frumos! si oferirea unui buchet de flori nu se interpreteaza gresit, ca si cum ai dori altceva de l respectiva fata.

| zalisa a răspuns:

Pentru ca noi suntem tot niste flori.

| Helvete a răspuns:

Mie nu imi place. Adica nu am pretentia asta, dar daca cineva imi ofera, apreciez asta si nu pot sa zic ca imi displace. Dar nu am pretentia asta. happy

Răspuns utilizator avertizat
| AlinaOneDirection a răspuns:

Eu nu am idee.
Bafta sa gasesti raspunsul

| dyddyyyx18 a răspuns:

@ellene: lol, nu stiam asta laughing

| UndercoverGirl_1581 a răspuns:

Voi mai dati flori?surprise

| someone_8322 a răspuns:

Sincer mie chiar nu'mi place sa primesc flori rolling on the floor sunt fata tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca este un gest frumos, care tine de buna crestere.
Dar sa fiu sincera eu nu ma omor dupa flori laughing.
Florile mele preferate fiind iasomia, chiar nu imi imaginez un tip venind cu un boschet de iasomie laughing). Eu prefer bijuteriile si ursuletii din plus big grin blushing.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Ne place pentru ca e dragut!

| madalina182 a răspuns:

Nu stiu! pe mine ma las rece florile!

| sandra922 a răspuns:

Pai, pentru ca florile sunt simbolul feminitatii.
Si @Ellene: o cutie de bomboane de ciocolata.hmm.ar trebui sa ii intrebam daca o sa ne mai iubeasca si dupa ce ni se depun pe coapse?hee hee
Revenind, Decebal, e un gest frumos pentru o fata sa primeasca flori, e ca si cum i-ai spune, fara cuvinte, ca e minunata.Pentru ca asa sunt florile. Toate. happy