| UltraLex a întrebat:

Salut mi-am cumparat de curand niste haine si le-am spalat cu perwoll brilliant black (ele fiind toate negre) si am observat ca inca mai aveau putin mirosul acela de haine noi

Intrebarea mea este: credeti ca trebuie completat cu un alt detergent? Desi pe cutie nu scrie ca trebuie si mai ales, credeti ca asta ar afecta efectul de pastrare a culorii? Findca stiu ca anumiti detergenti pot interactiona ne placut din cauza compozitiei chimice.

Va rog nu comentati aiurea daca nu stiti sau sa dati raspunsuri ca: nu, nu stiu etc.

7 răspunsuri:
| DanaQ a răspuns:

Aveam impresia ca-i balsam, dar vad ca e descris ca fiind detergent special pentru haine negre. Eu zic sa le mai bagi o data la spalat si sa dai si o clatire suplimentara.

| express11 a răspuns:

De ce sa amesteci un detergent cu altul? nu are rost.

| UltraLex explică (pentru express11):

Frate chiar nu sunteti in stare sa cititi o intrebare sau nu ai citit-o pana la capat ce naiba ca am specificat de ce si chiar vam rugat sa nu dati raspunsuri aiurea findca atunci cand tu dai un raspuns la o intrebare ia iese automat din lista fara raspuns si altul care ar fi fost in stare sa dea un raspuns calumea nu o va mai vedea dati raspunsuri doar asa sa fiti si voi in treaba

| express11 a răspuns (pentru UltraLex):

Daca-i detergent lichid, ce rost are sa mai amesteci cu un altul? cred ca tu nu ai treaba cu detergentii. pune-i balsam mai mult.

| deliqventa13 a răspuns:

Din cate stiu eu, Perwoll este un fel de balsam

| UltraLex explică (pentru deliqventa13):

Este un detergent lichid vam rugat sa nu va dati cu parerea aiurea daca nu stiti dar vad ca degeaba

| OanaSiCamAtat a răspuns:

Umm. Eventual spala-le inca o data si pune balsam. Si mie mi se intampla faza asta cu hainele noi, dar dupa ce ma imbrac in ele si ma dau cu parfum umatoarea data cand le spal au mirosul detergentului. happy