| jimbon a întrebat:

Salut, o sa incep un curs de frizerie in curand, si dupa vreau sa ma bag intr-un salon.
As vrea sa ma lamuriti care este faza cu comisionul sau cu salariu fix. Daca aleg sa lucrez pe comision, de exemplu 60% eu 40% ownerul, din ce imi opreste 40%? din tipsul care il fac, sau din numarul de clienti care l-am avut pe ziua/saptamana respectiva? Mersi de eventualele raspunsuri. Dau si o funda, ofc:d

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

De obicei comisionul e 40 pentru tine nu 60. E mai mult doar daca esti foarte bun si renumit.
Asta inseamna ca daca un client vine si il tunzi de 100 lei sa zicem, banii ii plateste la casa/angajator. Daca acel client iti da bacsis 10 lei, pe aia ii pastrezi tu. La sfarsitul lunii se face un calcul si 60% opreste angajatorul iar restul vine la tine (si tot tu trebuie sa platesti la stat ce ai de platit).

2 răspunsuri:
| GanduriDeCafea a răspuns:

Salut, comisionul este oprit din tunsorile pe care le faci. In principiu pe langa acel comision care il opreste angajatorul, iti va mai opri si pentru darile la stat, in jur de 800 si ceva de lei la un salar de minim pe economie plus consumabile, apa, curent etc. In principiu depinde de salon si de angajator daca ti se opresc bani si pentru consumabile.

| jimbon explică:

Am inteles, Asta voiam sa stiu in principiu, va multumesc pentru raspunsuri.happy
Sper acum sa se merite.