| BeIIa10 a întrebat:

Salut prieteni! happy de cateva luni încoace fata mea este plina de cosuri si roseata, e dură si am observat ca imi raman tot felul de cicatrici ( gropite, pete ) ....si pe deasupra ma ustura obrajii. As dori daca stiti sa imi spuneti va rog o masca sau un tratament care sa trateze din interior si sa am fata ca si inainte. Am 19 ani, si nu, cosurile nu sunt de la pubertate deoarece le aveam mai demult dar sub alta forma... Sunt sigura ca sunt tratamente impotriva iritatiei, cosurilor, usturimii...etc doar ca eu nu am auzit de ele. As dori sa folosesc ceva natural pe fata mea. Va multumesc! happy

3 răspunsuri:
| blaablaablaaa a răspuns:

Salut. Pai spala-te cu sapun Dove de 5-6 ori pe zi. Adica atunci cand iti simti tenul unsuros sa spun asa, te speli imediat si nu mai pune mainile pe fata.
Ori asta, ori te duci si faci sex.

Succes :p

| Valentyna290497 a răspuns:

Consulta un medic! Iti va spune exact de la ce este si bine inteles iti va da cel mai bun tratament natural pentru tenul tau!

| DanaQ a răspuns:

Ca sa scapi de acnee, de 2 ori pe zi, dimineata, la trezire si seara, inainte de culcare, spala tenul fie cu un gel de spalare pentru ten gras, fie cu sapunul Dove (desi nu se recomanda, insa il mai folosesc si eu astfel, curata bine), apoi aplica o crema pentru ten acneic. Eu ma impac foarte bine cu Effaclar Duo de la La Roche Posay (in farmacii gasesti - aceasta: http://eyesonbeauty.xcuz.me/......view.jpg). Cu alte creme din supermarket sau chiar din farmacii, nu m-am inteles. Ai rabdare, nu trec repede. Ai grija sa nu-ti atingi faţa decat cand chiar e nevoie. Daca folosesti machiaj, mare atentie ce aplici pe ten. Si produsele de machiaj pot bloca porii si crea acnee. Nu folosi prea multe produse acum, mai ales ca-i vara si e foarte cald. O data pe saptamana, fa un scrub facial mecanic (sunt creme in comert - de exemplu aceasta: http://www.baaria.com/......50-ml.jpg. ) Doar 1 data pe saptamana! Porii sunt astfel deblocati, iar acnee este minimizata.
Din cate am tot citit, excesul de sebum si o bacterie P. Acnes duc la aparitia acneei. Asadar, tu trebuie sa te asiguri: 1. ca tenul este curat 2. ca folosesti creme tratament, eventual cu efect matifiant (antisebum in exces) 3. ca exfoliezi tenul pentru a evita blocarea porilor si implicit a cosurilor 4. ca nu folosesti machiaj care poate bloca porii sau crea acnee 5. ca nu stai cu mainile pe faţă :D Sper sa te ajute! Ai rabdare, nu trece repede! De asemenea, dormi macar 7-8ore/noapte.