| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea scapa de vinatai, semne de la arsuri rani in moduri rapide, sigure si de folos? dau funda...

Răspuns Câştigător
| MrPink a răspuns:

Pentru a evita formarea vanatailor si a impiedica sangerarea de sub piele, imediat dupa lovitura, tine apasat cu mana pe zona respectiva.

Tot in acest scop, imediat dupa lovitura, compresele cu cuburi de gheata sau cu apa foarte rece pot impiedica aparitia vanatailor. Aplica comprese reci pe zona timp de 10 minute. Dupa 48 de ore de la aplicarea compreselor reci, aplica comprese cu apa calda. Tine-le timp de 10 minute deasupra vanataii. Repeta procedura de trei ori pe zi. Aceasta procedura favorizeaza circulatia optima a sangelui in zona respective, ajutand la disiparea sangelui de sub piele.

| iceblack a răspuns (pentru MrPink):

Merci mult! Dar am inca o mica intrebare. cum ramine cu ranile si arsurile? ((

| MrPink a răspuns (pentru iceblack):

In arsurile de gradul I, intinderea leziunilor, precum si profunzimea lor fiind mici este suficienta spalarea portiunilor arse cu apa rece, timp de 10 minute (in cazul arsurilor generate de soda caustica, spalarea cu apa rece se face cel putin 20 de minute).
Salcimul (Robinia pseudacacia). Florile uscate si sfarimate se pun pe ranile provocate de arsuri.
Se pun pe rana frunze de varza proaspete sau morcov ras;

Una dintre cele mai eficiente metode pentru vindecarea ranilor este aplicarea de comprese cu tinctura de urzica: se pun frunze de urzica intr-o sticluta (aproape pina sus) si se toarna deasupra alcool. Se lasa la soare timp de doua saptamini. Inainte de aplicarea compresei rana trebuie spalata. Compresele se vor schimba din trei in trei ore.

| iceblack a răspuns (pentru MrPink):

Merci mult mult! :* :* :*

4 răspunsuri:
| Almássy a răspuns:

Apa rece