| JustSimple a întrebat:

cum scap de punctele negre de pe frunte?

6 răspunsuri:
| Reiikó a răspuns:

In primul rand, ca sa scapi de problema trebuie sa ai un stil de viata sanatos si echilibrat, sa consumi cel putin 2 litri de apa pe zi si sa faci miscare de cel putin 3 ori pe saptamana a cate cel putin 30 de minute.
Daca ai pielea grasa cu pori dilatati este esentiala o curatare profunda a tenului cu un bun detergent; evita lotiunile astringente care inchid porii cu impuritati si duc la formarea cosurilor si, prin urmare, la acnee.
Deseori punctele negre ( numite si comedoane) sunt responsabile pentru formarea cosurilor mici care sfarsesc prin deteriorarea tenului. Tocmai de aceea trebuie intervenit cu o ingrijire constanta pe baza de substante naturale cu care sa pregatesti decocturi* ori infuzii pe care sa le aplici pe zonele cele mai afectate ( pe frunte, barbie si partile laterale ale nasului).
Pentru ca tenul sa devina ferm, compact si uniform frectioneaza fata cu o jumatate de rosie insistand pe zonele mai afectate cu pori dilatati; acest tratament trebuie repetat de cel putin 2 ori pe saptamana.
Un alt remediu natural pentru a elimina punctele negre este tamponarea pielii cu un disc demachiant imbibat in decoct de brusture, la fiecare 2-3 zile. Decoctul de brusture se prepara prin fierberea a 5 grame de radacina de brusture in 100 ml de apa pentru 10 minute. Acest decoct este indicat si pentru tratarea acneei insa, in acest caz, aplicarea trebuie facuta zilnic pana la disparitia completa a cosurilor.

Sursa: http://www.ecumsa.ro/ingrijire-personala/cum-sa-elimin-punctele-negre

| MadRaven a răspuns:

Spalandute pe fata de oricateori ai ocazia.
Date zilnic cu spirt in zona cu problema si aplica o crema hidratanta.
Daca nu merge, poti incerca sa aplici niste felii de cartof pe frunte.
Dar sa nu carecumva sa le storci! mai rau faci!
Bafta:-)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te poti duce la un tratament la un salon de cosmetica si sa vezi cat te costa si daca te ajuta iar daca nu ai bani sau nu vrei sa cheltui incearca pe propria raspundere acest tratament:\
http://www.unica.ro/......23771.html

| alextotal a răspuns:

Salut. Du-te la un tratament la un salon de cosmetica.

| SORi16 a răspuns:

Eu am mari probleme cu acneea.M-am uitat intr-un catalog de avon si am descoperit un gel se numeste solutions este foarte bun pentru toate tipurile de piele.Iti dai pe fata seara si dimineata. Gelul se tramsforma intr-o spuma cand este pe fata.Nu costa mai mult de 19 lei. Cu placere!