| dNTwOrrY a întrebat:

De cativa ani imi tot ies cosuri mai mari, ca niste galci sub piele..la inceput se umfla si ramane asa si 2 saptamani iar cand incerc sa le storc (nu ca as putea) se umfla si mai tare..doar pe fata imi ies aceste "galci",dar am si cosuri multe si micute pe gat si frunte, dar imi mai ies si pe spate si picioare dar mai rar...dar ies si pe maibi dar micute.Stie cineva care ar fi cauza acestor cosuri,galci sau ce or fi, sau cum sa scap de ele?

Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Buna! Ai doua solutii: 1. mergi la dermatolog si iti va recomanda el ceva.
2. Ia-ti de la farmacie Eryfluid solutie, costa 7-9 lei solutia de 30 ml si circa 21 lei cea de 100ml. Contine eritromicina care e indicata pentru o astfel de acnee. Am folosit-o si eu cand imi ieseau asa si ramaneau foarte inflamate. Fratele meu are o acnee care tot timpul e extrem de purulenta si destul de violenta. Cat timp a folosit Eryfluid si Skinoren i s-au vindecat teribil de bine si nici nu i-au mai aparut decat rar.
Cati ani ai?
Eryfluid se foloseste asa: Pui o discheta demachianta deasupra ciocanelului de Eryfluid, intorci cu fundul in sus, revii cu ciocanul in pozitia normala si,, plimbi" discheta imbibata in Eryfluid pe fata. De preferinta, foloseste-l seara si lasa-l peste noapte pe fata, deoarece este destul de uleios si nu il poti folosi ziua.
Alternativ poti folosi Skinoren(e scumpicel, 40 lei, dar daca mergi la dermatolog poate sa ti-l dea gratuit el sau medicul de familie ulterior) sau Isotrexin - tot cam 37-40 lei costa, dar pe acesta nu stiu daca il poti lua gratuit.
Ai mai putea folosi Zynerit, dar recomand totusi Eryfluid, deoarece are 4% eritromicina, iar Eryfluid doar 2%.
Sau ia trimitere de la medicul de familie si roag-o pe mama sa mearga cu tine la dermatolog.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru EXPERTA Fleurss : Doar copii prostii chiar si cei deja majori, insa infatuati si plini de aere, cu pretentii de "experti" se supara in momentul in care li se atrage atentia cu intentia de a-i invata si corecta pentru a nu mai repeta greseala. In momentul in care eu imi desavarseam studiile superioare tu nici macar nu erai planificata. Comportarea ta este lamentabil si denota lipsa unei minimei decente precum si o educatie precara daca consideri ca te poti ascunde in spatele unui ignor