| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca daca iit speli parul cu zeama de urzici o sa ti se faca brunet, sau am inteles gresit? Vreau detalii. Am parul castaniu, si as vrea sa mi-l fac brunet, da' natural.

2 răspunsuri:
| catalingradofficial a răspuns:

Bună! Este adevărat. Îți voi oferi mai multe detalii. Ingrendiente pentru un păr brunet: Este mai ușor să obții o culoare mai închisă în special dacă ai părul șaten sau brunet. Fierbe o pătrime ceașcă de urzici, o pătrime ceașcă de rozmarin, o pătrime ceașcă de frunze de salvie în două căni și jumătate de apã. Fierbe-le într-o tigaie cam o jumătate de oră până se înnegreşte culoarea apei. Îndepărtează tigaia de pe foc şi las-o să se răcească. Cu ajutorul unei strecurătorare, strecoară toate plantele şi păstrează lichidul în frigider. Aplică compoziţia pe păr înainte cu o oră să te speli pe cap. Foloseşte această „vopsea" până obţii culoarea dorită.
Am găsit această rețetă pe internet, nu am aplicat-o, dar cred că este folositoare. Sper că te-am putut ajuta!

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Cel mai indicat este ceaiul de nuci/frunze/coji...
http://www.unica.ro/articol/intensifici-culoarea-parului-natural-39931
http://www.ele.ro/......ptai-24857
O zi buna:)