| Anonim3322 a întrebat:

Recent m-am epilat iar dupa o zi mi-au aparut niste bube adica niște chestii roșii.
Imi puteți spune ce s-a întâmplat sau ce sa fac
Dau funda

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Este bine de stiut ca iritatia dispare de la sine dupa ce pielea se calmeaza, insa dezavantajul este ca trebuie sa astepti sa se intample acest lucru.Ai putea aplica gheata pe zona epilata. Gheata nu numai ca va reduce roseata cauzata de smulgerea firelor de par, dar poate scadea si disconfortul si durerea aparuta in urma epilarii. De asemenea poti cere la farmacie o lotiune sau o crema antiseptica ce are proprietati de vindecare, de racire si de netezire a pielii dupa epilare. Lotiunea antiseptica reduce roseata si previne eventualele infectii.Nu te epila in timpul menstruatiei. La plafar se comercializeaza o lotiune antiseptica pe baza de macese. Ai putea incerca de asemenea sa folosesti Cutaden sau Baneocin. Daca problema persista mai mult de o saptamana trebuie sa consulti neaparat un medic.
Multa sanatate.

5 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Da, te-ai iritat. In general dupa ce te epilezi e bine sa te dai cu ceva dezinfectant. spirt, gel etc.
Daca ai o crema calmanta da-te cu ea. ceva pe baza de plante sa hidrateze zona. O sa treaca, nu e nimic grav si e normal.

| Dugalle a răspuns (pentru sofisis):

Spirt?!?!

Cred ca ai o afinitate pentru usturime.

| sofisis a răspuns (pentru Dugalle):

Prefer sa ma usture 5 secunde decat sa ma irit.

| niki1003 a răspuns:

Te-ai iritat. nu-ti face griji iritatia va trece de la sine

| Anonim3322 explică:

Şi daca sunt baiat si m.am epilat la? Ce fac?