| smokeflame a întrebat:

Vreau sa va intreb ce as putea face ca sa previn aparitia unor bubite rosii in zona mustatii dupa ce ma rad. Tin sa precizez ca nu folosesc un big, ci un aparat de ras care taie firul foarte scurt. Ma gandesc ca poate unele fire cresc sub piele si de asta se inflameaza zona aceea. Totusi, folosesc acel aparat de ras si radacina firului ramane; nu inteleg de ce se umfla unele zone. Exista ceva ce pot face pentru a preveni acest lucru? Multumesc.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Dupa barbierit da cu o lotiune after...
Cel mai simplu e sa te dai cu spirt sanitar.
Si inca ceva: nu forta barbieritul, pana la "perfect neted".

| darrio2007 a răspuns:

Radacina oricum ramane.Te razi nu te epilezi. Acele zone sunt mai sensibile si insisti prea mult pe ele.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Foloseste un bic, dai cu el numai in directia firului de par, creme gen nivea pentru ten sensibil. Intrebi pe la cosmetice. Unii care au problema asta se barbieresc mai rar, incearca sa-ti lasi mustata o vreme si daca merge din toate punctele de vedere te adaptezi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cumpara-ti o apa termala de la avene, gasesti si in cantitati mici la 10-15 lei.

| Ddyvvan a răspuns:

Uleiul de masline sau servetelele cu aloe vera.