| iwantananswer a întrebat:

Salut TPUm stie cineva care naiba este diferenta dintre eau de toilette si eau de parfum? Dau funda

Răspuns Câştigător
| Yurisa a răspuns:

Apa de parfum e mai concentrata si persista mai mult
apa de toaleta nu persista asa de mult si nu rezista asa de mult pe piele
Mai este si apa de colonie care e cea mai slaba dintre toate 3:
Parfumul are în compoziţe între 15 - 30% uleiuri esentiale; Apa de Parfum (Eau de Parfum) are in compoziţie între 8 - 15% uleiuri esenţiale, iar Apa de Toaleta (Eau de Toilette) are in compoziţie între 4 - 8% uleiuri esentiale. Apa de Colonie (Eau de Cologne) conţine între 3 la 5% uleiuri esenţiale în compoziţie diluate şi în general are 70% alcool.