| Wordofthat999999 a întrebat:

Uleiul de cocos stimuleaza cresterea parului? Si daca da v-a creste mai mult de un cm intr-o luna?

10 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Uleiul de cocos, uleiul de masline, uleiul de ricin, uleiul de argan te vor ajuta mereu sa-ti indeseasca parul, sa il hidrateze, sa-l faca mai stralucitor si sunt un bun tratament natural impotriva caderii parului. Asta vei observa tu cat iti va creste deoarece fiecare corp reactioneaza diferit. La alte persoane firele de par cresc mai greu, la altele mai deloc sau mult mai repede.
Iti recomand uleiul de cocos si cel de masline, le-am si le fololesc mereu. M-au scapat de multe si parul a devenit mult mai sanatos. Al meu era fragil, se despica foarte usor, iar de cand am inceput sa fac de 2 ori masti cu ulei de cocos, m-au ajutat foarte mult. Parul meu nu se mai despica dupa un tuns, adica dupa 2 luni de exemplu.

Uleiul de cocos il gasesti la DM si il poti folosi nu numai pentru par, ci este foarte bun si pentru ten, corp cat si intern (la pierderea greutatii de exemplu).

| Wordofthat999999 explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc de sfaturi, deci sa inteleg ca il face mai sanatos firul devine mai gros, hidratant... nu-i asa?

| MihaelaDart a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Exact. Efectele se vad de la primele 2-3 utilizari, adica cam dupa 2 saptamani. Vei vedea asta. Daca te tii de tratament se vad cu usurinta efectele, daca faci saptamana asta o masca si apoi abia cand iti mai aduci aminte, efectele nu se vad rapid.

| Mayhem666 a răspuns:

Da, uleiul de cocos stimuleaza cresterea parului, si va creste mai mult de un centimetru intr-o luna, dar acum depinde si de cresterea parului in functie de fiecare persoana.

| kiri11 a răspuns:

Citeste mai multe despre cresterea si ingrijirea parului pe aceasta pagina: https://biancaipasdefrumusete.wordpress.com/

| ElenaMaria201403 a răspuns:

Recomand ulei de ricin, creste 100%, nu stiu sa spui exact cat creste intr-o luna, dar in 6 luni cel putin 10 cm a crescut si daca ti se pare putin, tin sa mentionez ca am parul des si imi creste foarte lent, iar daca si tu il ai te sfatuiesc sa il filezi la coafor, iar apoi parul iti va creste si mai repede (o sa observi ca in prima zi dupa ce te-ai rarit parul tau o sa fie mai scurt, dar intr-o saptamana se va reface la loc, si dupa cum am spus, va creste mai repede). Cat despre uleiul de ricin il gasesti in farmacii, eu am dat pe el 5 lei si l-am folosit destul de mult timp. Il aplici pa par, pe toata radacina, nu stiu daca e nevoie si pe fir, eu nu am dat, iar apoi iti pui o punga pe cap sau o boneta dinaceea ca ale unor bucatarese, iar daca folosesti punga te sfatuiesc sa pui si un prosop in asa fel incat parul sa nu poata respira prea mult(eu am folosit punga) si tii asa intre 30-60min iar apoi te speli cu samponul tau uzual, initial ar cam trebuii sa te dai de doua ori ca parul tau sa nu ramana lipicios. Mult succes!

| Wordofthat999999 explică (pentru ElenaMaria201403):

L-am filat destul de mult, si nu vreau sa mi se indeseasca sau ma rog sa am densitate mare la par ca nu imi place absolut deloc, il vreau mai rerist si sa se pastreze asa filat, dar ma rog... eu ulei de ricin am folosit dar mi s-a recomandat uleiul de cocos ca cica e foarte bun si pentru par degradat si al meu este putin degradat din cauza placii si ei bine vreau sa folosesc doar ulei de cocos si sa stiu exact daca si imi creste parul de la el, eu m-am si tuns foarte scurt gen tunsoarea aia bob.

| Wordofthat999999 explică (pentru Wordofthat999999):

''rar' scuze

| ElenaMaria201403 a răspuns (pentru Wordofthat999999):

Atunci incearca un tratament special pentru parul tau intr-un coafor profesionist si nu e costisitor deloc

| Elena12348535 a răspuns:

Nu, nu îți v-a crește părul într-o lună cu ulei de cocos, uleiul de cocos îl ajută să se facă foarte moale, îți trebuie ulei de măsline și amesteci cu ulei de ricin, îți v-a crește părul foarte repede dacă faci masca de 2 pe săptămână în maxim 3 săptămâni vei vedea rezultatele