| BlueSky14 a întrebat:

Salutare! Am o intrebare in legatura cu punctele negre si cosurile de pe fata. Am pori pe nas si mi se mai si formeaza mici cosuri. Am incercat si masca de fata de scos porii si mai mult imi ia din firele de par de pe nas. Cand ma mai trezesc dimineata ma trezesc cu nasul uleios. Ma sterg in fiecare seara pe fata cu apa micelara ( se mai intampla sa fiu obosita si sa nu ma sterg pe fata). Cam lunar imi apare fata si un cos urias sub piele. Si cosurile astea apar mai mult pe barbie si in zona nasului.
Cei care au aceeasi problema, ce folositi si are efect? Credeti ca pentru cosurile de sub piele merg si pimple patches?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In cazul tau este clar vorba de lipsa unei igiene a fetei, facute corect si zilnic.

Punctele negre se formeaza dintr-un amestec de transpiratie, secretia uleioasa a fetei amestecata cu praf si impuritati din atmosfera, intrand in porii fetei pe care-i astupa, formand punctele negre, care ne curatate la timp, inabusa radacina firului d epar si atunci se inflameaza, facand posibila aparitia bubelor pe fata (cosuri/ acnee).

O spalara zilnica, obligatoriu dimineata si seara cu apa calda si sapun, va curata fata de impuritati, grasimi, transpiratie si tot ceea ce s-ar depune in porii fetei, lasand fata curata, eliminad orice sansa sa mai faci puncte negre sau cosuri/bune pe fata.

Retine pentru totdeauna: un ten curat se mentine zilnic cu apa calda si sapun, printr-o igiena riguroasa!

| Violleta2022 a răspuns:

Uite si o curatare mecanica a fetei, de scoatere a punctelor negre si curatare adanca a porilor, recomandata saptamanal.
Ai nevoie de 1 lingura de malai, apa calda si sapun (poti folosi orice sapun de fata, dar eu recomand unul bland, precum Dove sau unul pentru bebelusi).

Se clabucesc palmele si degetele foarte bine cu apa calda si sapun si se introduc doar degetele in malai, dupa care incepi sa cureti fata, incepand cu fruntea. Curatarea se face usor, in cerc, ca sa cureri bine fiecare portiune a fetei. Se coboara apoi spre tample, pometi, nas, baza nasului si apoi se ajunge la barbie. Malaiul se consuma, deci se sapunesc iar mainile si se repeta procedua cu malai pana cureti toata fata.

Dupa ce ai terminat-o de curatat toata fata, spala cu apa calduta fata, pana elimini tot malaiul si spuma de sapun.
Stergi cu un prosop foarte curat si pufos, prin tamponare si gata, curatarea este terminata.

| Yaesmin a răspuns:

Pinguiește-te!

| BlueSky14 explică (pentru Yaesmin):

Te referi la storsul acestora? Mama nu ma lasa sa le storc. Si nici eu nu prea vreau, pentru ca am facut pe urma bube de la stors (mai ales la cele de sub piele). Si am la urme pe barbie... Am mai avut un cos cam acum 1-2 ani l-am rupt si mi-a ramas urma de parca ar fi o alunita doar ca in mai exterior. Nu pot spune ca ma deranjeaza, doar ca eu cand sunt mai stresata tot trag de ea si imi cepe sa curga s@nge.