| dxnyWhz a întrebat:

Salutare, știe cineva un dermatolog în București care scoate alunite prin excizie cu laserul la adolescenti (15 ani)? eu am fost aici în pitesti la unul și nu avea laser dar scoatea și la altul care avea dar nu scoatea la minori ...sub 18 ani.
știți voi pe cineva la București va rog sa îmi scrieți aici, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Anee1667 a răspuns:

Îți spun din experiență proprie că oriunde te-ai duce nimeni nu-ți va face excizie cu laserul până nu împlinești vârsta de 18 ani.
M-am aflat într-o situație similară cam la aceeași vârstă și am consultat mai multe păreri. Nimeni nu va face cu laser până la 18 ani.
Operație propriu-zisă se face doar cu acordul părinților la această vârstă,(minor) unul din părinți semnează, dar e fără laser. Altfel nu poți.
Eu am făcut ales să mă operez oricum atunci și am regretat, semnul este pe măsură. Aveam o aluniță ieșită în relief de cam 2 cm (maxim) în bărbie am rămas cu o vizibilă cusătură deși la momentul respectiv făcusem operația la cel mai bun medic din orașul meu și prețul fusese pe măsură. Am regretat ca n-am mai așteptat câțiva ani să fac cu laser pentru a rămâne cu o pată mică și uniformă la culoarea pielii. Cât despre procesul de vindecare, foarte dureros și în ciuda unguentelor și tratamentelor pentru a diminua senul deși e la culoarea pielii, se vede foarte mult, neuniform, salvarea mea este că sunt fată ți cu fond de ten îl acopăr. Ca să nu mai menționez faptul că la schimbările de vreme, temperatură acest semn se înroșește vizibil.
Un sfat de la cineva care a trecut prin așa ceva este să aștepți să poți face cu laserul, deși așteptarea e lungă și rezultatul este mult mai bun.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alunitele se pot scoate usor si fara laser.
Mie mi-au scos peste 10, in jumat de ora, fara nici o problema.

| dxnyWhz explică (pentru Bula):

Depinde ce alunite în cazul meu este ieșită în relief și se poate scoate cu bisturiul dar rămâne cicatricile de aia am spus cu laser...ca nu vreau sa rămână cicatrice...și am specificat nu toți dermatologi scot la minori dvs ce varsta aveți?

| Bula a răspuns (pentru dxnyWhz):

Eu am peste 50, dar n-a ramas nici o cicatrice.
Dupa un sfrt de an n-a mai fost nimic (o parte a fost scos chiar de studenti, incepatori si su fost si mari printre ele, de 6-7mm).

| Furnicuta000 a răspuns:

Inteleg ca tu vrei cu laserul dar nu e indicat pentru ca practic le topesti si nu o sa scoti tot tesutul ala iar daca doamne fereste e o alunita cu probleme se poate intampla o nenorocire. De asta medicii dermatologi au cam renuntat la laser si lucreaza doar chirurgical. Nici nu se poate aplica laser daca alunita e iesita in relief.
Nu are de ce sa ramana cicatrice urata ca nu e operatie de apendicita, e doar o extractie de alunita, daca medicul lucreaza bine nu o sa se vada nici macar o pata alba

| dxnyWhz explică:

Ce nu exista?