| CristiV96 a întrebat:

Salutări, am o oarecare nesiguranță, de fapt am mai multe dar asta ar fi una care mă face să nu am aceeași încredere în mine ...eu ca băiat am genele, cel puțin mi se par cam lungi, știți cumva daca tai vârfurile alea cu foarfeca, pot apărea ceva complicații? Și care ar fi cea mai eficientă și sigură metoda să mai scurtez din ele, (daca exista )

Răspuns Câştigător
| Miruna333 a răspuns:

Nu exista alta metoda, decat cu forfecuta, insa, o sa arate ciudat daca vei taia in linie dreapta. Noi, fetele, admiram genele lungi la baieti, dar daca tu nu te simti ok, le poti scurta dar fii poarte atent

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Firele de par (de pe corp) cresc si se uzeaza /cad in continuu (crestere de cca. 0.1-0.3mm/zi.
Lungimea si grosimea firelor netaiate se regleaza in mod natural, "automat", in fuctie de organism.
Daca scurtezi din firele de par (de exemplu: barbierind), atunci firele cresc mai repede si se intaresc.
Deci: poti incerca sa tai odata din lungimea firelor, DAR urmareste in cat timp cresc inapoi!

| Miruna333 a răspuns (pentru Bula):

Lama nu face firul sa se intareasca, iar firele nu cresc mai repede, cresc dar pentru ca nu au fost smulse din radacina, ci doar superficial

| Madaxo97 a răspuns:

Lasă genele în pace, nu umbla la ele, în niciun caz să nu le tai că se va vedea ca naiba, pun pariu că nu sunt atât de mari, ți se pare ție doar, stai liniștit că nu sta nimeni să se uite la genele tale, ești complexat degeaba de un lucru stupid.

| sweetys a răspuns:

Toata lumea adora genele lungi, indiferent daca e baiat sau fata. Roaga pe cineva sa ti le taie si sa urmareasca forma naturala. Dar ele vor creste la loc, asa cum ti s-a mai zis

| Ionutcercel7 a răspuns:

Cum ba sa le scurtezi auzi si cu foarfeca XD
Lasa le in pace fratioare, daca sunt putin lungi este atractiv, eu asa le am de cand sunt mic, parca ies in evidenta de fiecare data cand te uiti la mine, am primit si multe complimente de astfel, nu trebuie sa ti se para ceva rau, ba din contra, dar unii nu stiu de asta si nu apreciaza, conteaza poate si cum ai ochii, culoare etc, asta cu genele te poate ajuta sa tii puna in evidenta.

| CristiV96 explică:

Băi mersi v-aș acorda tuturor fundă pentru timpul pierdut de a îmi răspunde