| VioVuVu a întrebat:

Se gaseste la farmacie Roz, nu nuantator care se duce repede? nu stiu cum se numeste tot ceva de genul si Albastru de metil. 1- cum se numeste? 2-cat costa roz de metil sau nu stiu cum sau albastru de metil. Dar nu-mi da-ti sit-uri. pls

7 răspunsuri:
| Adixuuu a răspuns:

Roz de castelani

| mixxjim a răspuns:

Pentru culoarea roz se numeste tinctura Castelani si costa pana-n 4 lei (3, 28 sau 3, 48 - depinde de farmacie)

| VioVuVu explică (pentru mixxjim):

Mersi. nu stiu sincer. laughing)

| Azazea a răspuns:

:)) da...
Solutie/tinctura Castelani se numeste - trebuie sa te decolorezi pentru a iesi roz, eu imi fac parul roz din iulie cu solutia asta, tine cam 8 spalari, ma spal la 3-4 zile, si imi place foarte mult cum iese, bineinteles ca l-am decolorat, trebuie sa fie blond foarte deschis, ca altfel iese un rosu-mov oribil, costa 3, 5 lei
Bafta.

http://www.farmaciaalexandra.ro/......c00948.jpg

| Miire a răspuns:

1.Se numeste " TINCTURA DE CASTELANI"
2.In jur de 5 lei :*.

Si eu mi l`am facut cu tinctura de castelani si se duce repede la o spalare oh go on, rezultat spectaculos :*.

| marya868686 a răspuns:

Nu am site sa iti dau, dar poti sa mergi la orice farmacie cand ai tu timp, de roz de metil nu am auzit, stiu de albastru de metil care dupa ce il folosesti parul se face verde marin(asa mi s-a facut mie) si mai stiu de mov de gentiana

| mCamii22 a răspuns:

Asa zis "nuantator roz" nu se umeste nici tinctura de castelani(asta pe par iese un saten roscat, nicidecum roz) nici roz de metil. se numeste VIOLE DE GENTIANA. dupa aplicare are o culoare violet-mov, iar dupa o prima spalare devine roz. dureaza 3-4 spalari si se duce culoarea treptat. o gasesti la orice farmacie cu maxim 5lei si e o sticluta de 30ml.
dar ai grija ca pateaza orice. eu cand mi-am facut niste suvite, tot am patat in jurul meu. e mai usor sa pui niste violet de gentiana pe un burtel, sau un disc demachiant dupa care sa iti prinzi suvita de par si sa tragi discul demachiant pe suvita de par.
bafta. pupici.

http://camiim.wordpress.com