| xGwenX a întrebat:

Secretele unui par perfect?
funda **

9 răspunsuri:
| adorciocolata a răspuns:

Spala-l de 2 ori pe saptamana cu un sampon potrivit tipului tau de par (poti folosi si balsam). Cand ai parul gras, este de preferat sa-l prinzi intr-o coada sau coc pentru a nu se observa foarte tare ca este gras. Daca parul tau are nevoie de volum, este de preferat sa folosesti o spuma. Nu folosi sampon si balsam pentru volum, deoarece nu are niciun efect. Daca nu ai timp, foloseste un spray pentru volum. Daca ai parul gras, evita sampoanele pentru bebelusi, 2 in 1 sau destinate tuturor tipurilor de par. De asemenea, nu iti trece mana prin par. Daca iti cade mult par, de preferat este sa folosesti un sampon anti-rupere sau anti-cadere si sa consumi morcovi (iti intareste firul de par). Cand te speli, trebuie sa-ti masezi parul usor si sa nu il agresezi. Poti folosi si masti speciale pentru par. Piaptana-ti parul zilnic. Nu te usca cu feonul la temperatura cea mai mare (de preferat este sa fie o temperatura normala). Nu folosi foarte des placa de par. Pentru onduleuri, foloseste bigudiuri si dupa ce ti le dai jos, da-te cu un fixativ ca sa tina mai mult. In final, aranjeaza-ti parul cum vrei in functie de starea ta de spirit si daca vrei o schimbare de look, mergi la coafor.
Uite si link-uri: http://www.divahair.ro/......ar_sanatos
http://www.supereva.ro/info.asp?id=882
http://www.facebook.com/note.php?note_id=206777926065467
Sper ca te-am ajutat!

| dedfgv a răspuns:

Nu-l tine tot timpul prins(in coada de cal, coc sau mai stiu eu ce ...lasa-l desprins)dar noaptea trebuie prins cu un elastic si nu foarte tare strans
nu exagera cu vopseaua,fixativul, placa/ondulatorul, gelul de par
spala-te regulat pe cap(nici pre des dar nici prea rar cam de 2-3 ori pe saptamana)
incearca cat mai multe sampoane pana il gasesti pe cel care iti prieste(ramai la acela dar sau putea ca dupa 2-3 luni sa nu iti mai priasca si atunci poti sal schibib pentru 1 luna cu un alt sampon si dupa sa revi din nou la cel de dinainte)
foloseste balsam(numai pe firul de par nu si la radacina lui)alege un balsam potrivit tipului tau de par(hidratant daca ai parul uscat/normal, nulu special pentru par gras daca il ai gras, sau pentru par vopsit daca il ai vopsit)
si o data sau de doua ori pe saptamana aplica o masca(facuta de tine in casa sau cumparata)

| Cameliaa12 a răspuns:

Ai aici 7 articole care sper sa te ajute: http://www.frumusele.ro/Frumusete/Coafura :)

| Adina77 a răspuns:

Lasa-l liber sa se usuce dupa spalare.
Ai grija sa ai o alimentatie fara toxine.
Nu-l sufoca cu vopseli,geluri,fixative,ceara.
Suplimentar,ia Zinc, Calciu si Magneziu.
O data pe saptamana baga-l in ulei de masline si stai o noapte cu el pe cap, sub un prosop.Succes!

| Rockart a răspuns:

Spală-l o dată la 2-3 zile, foloseşte un şampon potrivit pentru părul tău, nu îl usca cu feonul, nu îl pieptăna în timp ce este ud şi perie-l foarte bine de vreo două ori pe zi.

| JnY a răspuns:

Pai principalul secret sta in "dorinta de a-l avea perfect"