| NewSummer2013 a întrebat:

Serul Gerovital (Termoprotector) HODRATANT. Ajuta intr-adevar cu ceva parul? Chiar HIDRATEAZA sau mai rau il usuca? Deoarece acesta contine foarte mult alcool. Iar de cate ori ma dau cu el...simt o senzatie mare de arsura la nivelul scalpului, iar restul parului imi devine foarte uscat si casant.

Voi ce parere aveti? Eu l-am cumparat pe principul ca are keratina si phantenol, care sunt foarte bune in refacerea fibrei capilare si impotriva firelor despicate. Dar n-am bagat de seama ca de fapt acestea sunt dizolvate in alcool. Deci eu practic ma dau cu alcool pe cap...Iar alcolul distruge infiorator parul, il ARDE.

In concluzie, serul face mai mult rau decat bine?

Voi, cei care folositi sau suntetoi informati va rog frumos sa va dati cu parerea (bineinteles contra funda+vot).
Sunt curioasa daca dupa cateva luni de folosire vi s-a "reconstruit fibra capilaral", iar "conductivitatea foarte scazuta a firului de par" s-a mai remediat, fiind imbaract ca intr-un sigiliu. Vi s-au mai despicat firele (atat de rau)? Va mai cade?

Intrebari destinate in special persoanele cu firul subtire, degradat, voopsit/decolorat,ars,mixt, casant, etc.(intelegeti unde vreau sa bat)

Multumesc anticipat. (Fiecare raspuns va primi votwinking O dupa-masa placuta!)

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Serul este pentru păr gras!
Folosește cele speciale pentru nevoile de îngrijire după tipul de păr pe care îl ai.
Șampon, balsam, mască, ser, lac pentru coafat.
Evită produsele cu alcool, parabeni, etc.
Părul cât de îngrijit este, tot trebuie să-i tai vârfurile la 2-4 luni de zile, placa mai răruț că-i mai drăguț, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.

Am citit un raspuns, nu e pentru par gras! e pentru protectie impotriva caldurii (placa, uscator, ondulator etc)

L-am folosit vreo trei luni, timp in care foloseam zilic placa.
Acest ser se aplica pe parul ud, dupa baie, dupa care se foloseste uscatorul de par. nu se aplica pe pielea capului. se aplica doar pe lungimea parului.

daca nu iti agresezi parul cu placa sau alte ustensile, nu are rost sa o folosesti.

Este un produs bun! isi face treaba bine, foarte bine.

Sa folosesti si un balsam de par, ajuta mult.
Mie mi-a placut acest ser in combinatie cu un sampon hidratant si balsam aplicat doar pe ñlungimea parului. nu ingrasa parul.
sa il aplici cand parul este uscat in prosop putin. sa nu mai curga apa dijn el!

pa-pa

| Bondarel99 a răspuns:

Eu l-am folosit si pe asta si pe cel de la syoss si mi se par la fel de bune.Am parul decolorat si foarte fragil asa ca face si el ce poate pentru ca placa oricum distruge parul...
Dar serul asta nu hidrateaza, nu usuca, de fapt tot ceea ce face este sa creeze o pelicula protectoare in jurul firului de par ca sa nu mai fie afectat de agentii termici.Doar pentru asta e bun.Nici nu este un produs minune, mai ales la pretul pe care il are...

| Lola05 a răspuns:

Din experiența mea din ultimii 9 ani de când am început să tot caut minuni și tratamente pentru păr (începuse să-mi apară mătreață și părul nu mai era moale ca în copilărie când mă spăla bunica pe cap cu apă de ploaie), niciun produs din comerț nu a avut efectele promise pe hârtie sau în reclame. Am fost total dezamăgită de majoritatea încercate, de unele mai puțin (spre exemplu șampoanele Favisan), unele nu mi-au făcut nici rău dar nici n-au adus vreo schimbare (șampoanele de la Vivanatura) iar unele cât de cât mi-au plăcut, dar nu extraordinar (balsamul de păr de la Vivanatura cu tătăneasă).
Azi am renunțat complet la prostii din comerț și folosesc șampon solid handmade de la o tipă foarte drăguță din Sibiu și oțet în apa de clătire și asta e tot. În plus îmi tund vârfurile despicate singură o dată la 1-2-3 luni, depinde cum am chef sau prin ce trece părul meu (iubitul meu e motociclist și vara mergem mult pe motor iar părul meu are de suferit). Nu mai bag niciun fel de balsam în el, pur și simplu îl spăl la 4-5-6 zile cu șampon solid și clătesc cu apă+ oțet și am cel mai sănătos păr din ultimii... mulți ani. Cred că a mai fost așa doar când eram copil. Nu se încurcă, strălucește frumos, nu mai cade foarte tare și nici vârfuri despicate nu prea mai am.
Cât despre alcool, e clar că usucă scalpul și pielea. Iar produsele Gerovital conțin pe lângă alcool o mulțime de parabeni și porcării, nu mai sunt ce erau odată...