Întrebare recomandată | iubescpisicutele47 a întrebat:

Serurile cu retinol sunt bune?
Am văzut că sunt foarte scumpe.
Merită banii?

4 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Depinde pentru ce il vrei si ce asteptari ai, dar per total, da, retinolul este foarte bun, insa are cateva contraindicatii specifice, la fel ca toti retinoizii, de altfel.

Ca o nota personala, daca ar fi sa aleg dintre toti retinoizii, as alege tretinoinul in detrimentului retinolului, dar din nou, depinde mult pentru ce il doresti, pentru ce il vei folosi, pentru cat timp etc.

| arabella984 a răspuns:

Asta depinde și de fiecare ten, la o persoana poate funcționa iar la alta nu. Eu nu am folosit seruri cu retinol ci un toner cu retinol de la revox, nu e atât de scump iar în privința mea a funcționat cât de cât, dar nu peste noapte ajungi să ai un ten perfect dimineața!

| Sunshine123 a răspuns:

Bună! Dacă te referi la proprietățile lor anti-îmbătrânire, da, sunt foarte eficiente, totuși, pe piață se găsesc multe produse contrafăcute care deseori au prețuri exorbitante tocmai datorită faptului că promit marea cu sarea, de ex: piele întinerită încă de la prima utilizare. Retinolul este cel mai eficient și bine documentat ingredient în tratarea diferitelor forme de acnee și în reducerea liniilor fine și ridurilor dar ca aceste lucruri să devină posibile trebuie să ai musai o rutină corectă de skincare și să ai răbdare (indiferent de ce produs ai folosi, primele rezultate pot apărea abia după 3 luni de consecvență). Te rog să te alături acestui grup de Facebook unde poți învăța de la persoane care sunt dermatologi sau care lucrează în domeniul cosmeticii cum să îți alcătuiești o rutină corectă de skincare în funcție de tenul pe care îl ai și cum să utilizezi în mod corect retinolul pentru a beneficia în siguranță de proprietățile sale. https://www.facebook.com/groups/1432241443529287