| ooooooops a întrebat:

Spuneti-mi va rog ce sa fac ca sa scap de puncte negre de pe fata ...am incercat multe metode dar nu trec mersi anticipat

5 răspunsuri:
| M.madallina a răspuns:

Uite ce am incercat eu...amesteca putina miere, scortisoara si zeama de lamaie si puneti solutia asta pe zonele cu probleme. da rezultate.

| bOom a răspuns:

Sunt indicate lotiunile cu suc de castraveti. Pentru prepararea lor aveti nevoie de castraveti mari, bine copti si alcool rafinat. Castravetii se vor curata de coaja si se vor stoarce, obtinanduse un suc fara pulpa si seminte. La 1 litru de suc de castraveti veti adauga 250 ml alcool, dupa care veti lasa lotiunea in repaus o zi. Dupa trecerea celor 24 de ore se va strecura si depozita in sticle bine inchise si tinute la loc racoros.

Un alt tratament bazat pe efectele tamaduitoare ale sucului de lamaie este foarte eficient pentru a scapa de problemele cauzate de porii dilatati. Astfel se poate prepara o lotiune excelenta din o ligurita suc de lamaie si o lingurita lapte crud.

Excesul de sebum duce de cele mai multe ori si la aparitia punctelor negre, care sunt foarte inestetice. Acestea apar de obicei in regiunea nasului si pe barbie. Se recomanda ca intr-o prima etapa sa ne expunem obrazul timp de 5-10 minute la o baie de abur. Se va folsi in acest sens un vas cu apa fiarta in care am adaugat flori de musetel. Cand porii sund deschisi, se vor freca zonele cu probleme cu putina faina de malai. Tratamentul va fi facut astfel incat sa nu va agravati problemele, ci din contra sa vi le diminuati. Acest procedeu va fi facut o data pe luna. Saptamanal puteti folosi pentru spalarea zonelor cu puncte negre urmatoarea compozitie: o lingurita de tarate din grau, 1 lingurita de faina de malai si un varf de cutit de borax.

O lotiune cu efecte foarte bune asupra problemelor tenului gras, se prepara din zeama a doua lamai, 3 albusuri batute spuma si 100 ml alcool de 70 grade. Daca vom depozita lotiunea in sticle bine inchise, la loc uscat si racoros o vom putea folosi pe o perioada mai lunga, dar cel mai indicat este sa se prepare in momentul in care vrem sa o folosim, pentru a nu exista niciun risc.

| Rebe a răspuns:

Salut.Incearca o masca de argila.

| Brigitta a răspuns:

Eu am scapat cu Zineryth happy Se gaseste in farmacii.

| MissD a răspuns:

Eu de vreo 2-3 saptamani dupa fiecare baie ma masez zonele cu probleme cu pasta de ras amestecata cu sare fina. si mie mi se apare ca am mult ai putine pucte negre si mult mai putin vizibile. succes