| DTG a întrebat:

Spuneti-mi va rog metode de inlaturare a acneelor de pe fata moduri casnice

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Moduri casnice?
Aplică zeamă de lămâie amestecată cu un pic de miere de albine, o lași 10-15 minute pe față (o aplici ca o mască) și apoi o îndepărtezi cu apă călduță.
Merge să o aplici de 2-3 ori pe săptămână.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Înainte să adopţi orice remediu este indicat să te prezinţi la un medic dermatolog/endocrinolog pentru investigaţii.
Probabil te confrunţi cu o formă uşoară a acneei, iar primul pas este să menţii o igienă foarte bună şi să nu foloseşti produse foarte exfoliante pe zona respectivă pentru a nu agrava situaţia. Foloseşte un prosop de corp care este doar al tău ( nu-l împarţi cu ceilalţi membrii ai familiei) şi usucă-ţi corpul prin tapotare şi în niciun caz prin frecare. Poţi folosi măşti pe bază de argilă pentru zonele cu probleme, aplicaţii topice ( strict pe coş) cu alcool camforat şi unguente/creme/loţiuni dermatologice: Zynerit, Skinoren, Retin-A, Smooderm. Unele persoane sunt foarte încântate de unguentul de uz veterinar Mibazon, îl poţi încerca. Nu expune zonele cu acnee la soare decât după aplicarea în prealabil a unei creme cu factor de protecţie solară ( şi mai ales dacă foloseşti produse dermatologice care sunt fotosensibilizante- de tipul Retin-A). Poţi încerca tratamente la domiciliu cu Bioptron.
Cu siguranţă însă cele mai bune sfaturi ţi le oferă un medic specialist.
Succes!
Te pup!

| Lorenuta2000 a răspuns:

Eu stiu de la o doctora o metoda eficienta. O data sau de doua ori pe saptamana te dai pe fata cu niste vata pe care se afla putin spirt( ai grija sa n-ai nicio rana deschisa pe fata pentru ca-n acest caz spirtul ar cauza usturimi). Dupa 5 minute te speli pe fata ca sa iasa mirosul de spirt. Daca dispare acnea mai foloseste de cateva ori vata cu spirt ca sa fi sigur ca nu se va intoarce prea curand. La mine a functionat asa ca MULT NOROC!

| SupradozaDeViise a răspuns:

Pai se numeste innabusire cu aburi.Scrie pe google si o sa-ti dea acolo. Funda? :3