| Amy_3937 a întrebat:

Spuneti-mi va rog niste trucuri prin care sa dau un plus de stralucire parului si alte metode de deschidere a parului sau hidratare(nu deaparat cu produse)
FUNDA

Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Pentru volum,stralucire si suplete a parului,foloseste ulei de ricin sau masline (dar daca ai ulei de cocos,palmier sau migdale,il poti folosii),galbenus de ou si otet de mere. Le amesteci pana se formeaza un fel de pasta, ca o maioneza si apoi te dai cu ea pe par, de laradacini si tii amestecul vreo 20-30 de min pe par (pune-ti o casca de plastic sau un prosop pe cap). Dupa cele 20 de min,clateste-l cu apa calduta,usuca-l si apoi il poti coafa.

Daca ai parul uscat,renunta ceva vreme la tratamentele care presupun caldura,cum ar fi placa de par,ondulatorul,uscatorul de par. Lasa-ti parul sa se usuce singur,ca tot e cald afara.

Dupa fiecare baie,foloseste balsam pentru par,pentru a-l hidrata mai bine,apoi clateste putin.
Evita sa folosesti in cantitati enorme gel de par, fixativ sau alte produse de genul.

Pentru a-i oferii parului ceva stralucire, aplica o masca facuta din lapte amestecat cu 2 oua. Bate amestecul si da-te cu el in cap. Clateste-te dupa 5-10 min.

Vodka ajuta si ea la redarea stralucirii. Adauga putina vodka la samponul pe care-l folosesti de obicei.
Daca ai parul blond,adauga la apa cu care te limpezesti zeama de lamaie. Dar daca esti bruneta sau roscata,se recomanda otetul de mere,pus tot asa in apa de limpezire.

Limpezeste-ti parul cu apa rece; are efecte benefice, ajutand la regenerarea firelor deteriorate.

Si finally,daca vrei sa-ti deschizi culoarea parului in mod natural, incearca sa te limpezesti cu ceai de musetel sau lamaie, si lasi parul asa cam 15 min, apoi clatesti cu apa si gata. Sper ca ti-e de folos, numai bine!

1 răspuns:
| Shiver a răspuns:

Pentru a-i deschide culoarea poti folosi apa oxigenata care decoloreaza parul