| anonim_4396 a întrebat:

Stie cineva cum scap de foliculita in zona bikinilor? Mereu dupa ce ma epilez ma irit, imi ies fire de par sub piele si nu arata estetic mai ales acum vara.
Voi fetelor patiti asa sau dupa epilat aveti pielea perfecta? Incep sa cred ca doar la mine e o problema. Si dupa lama la fel e

Răspuns Câştigător
| simonmaria a răspuns:

Bună,

În momentul de față, pot spune că pielea mea are un aspect catifelat atât înainte cât și după epilare. Dar în urmă cu câteva luni, înainte de a-mi forma o rutină de îngrijire, nu aș fi putut fi de aceeași părere.
Cel care m-a ajutat cel mai mult în acest proces a fost și este IPL-ul. Am ales să îmi achiziționez eu unul, punând în balanță:,, Cum aș ieși mai rentabil? Prin a cumpăra apartul sau prin a face ședințe la salon? ". Răspunsul, categoric, a fost primul. Am salvat ceva bani. Varianta pe care eu am ales-o este acesta: https://www.emag.ro/......62L62BBM/; la vremea în care a apărut, era considerat ca fiind cel mai bun de pe piață. Au mai apărut și multe altele între timp, mai ieftine și mai scumpe, însă eu pe acesta îl am și văd rezultate ( după mai multe ședințe, dar se observă și merită ): porțiuni în care părul efectiv nu mai crește deloc, iar cel rămas este unul subțiat și mai blond ( eu șatenă fiind, cu piele albă ca laptele :)) ); rădăcina foliculului eliminată după câteva săptămâni și, per total, piele mai fină la atingere.
Eu folosesc de la,, început " depliarea, ci nu epilarea. Rasul mi-a fost cel mai la îndemână; în cazul căruia nu trebuie să aștept ca și la epilarea cu ceară ca firul de păr să crească, chiar inestetic, câteva zile pentru a putea fi smuls. Acest fapt m-a împins să caut soluții pentru iritații și fire crescute sub piele.
În primul rând, este foarte importantă splălarea și exfolierea zonei. Cele două bătăi de cap de care spuneam mi se întâmplă mai ales în zona picioarelor. Pe acestea le spăl mereu numai cu geluri de curățare non-comedogenice și care previn iritarea pielii post-curățare. Îți pot recomanda gelul acesta de la Bioderma: https://www.notino.ro/....../p-100353/ și săpunul acesta de la Mario Bădescu: https://www.douglas.ro/......oap-037237
După cum spunea și Eireann, foarte importantă este exfolierea înainte de depilare. Îndepărtează celulele moarte și lasă foliculul să respire.
În timpul depilării, eu foloseam diverse spume sau geluri. Or, sunt bune. Însă am găsit o variantă ce mă ajută mai mult să nu mă mai irit - uleiul de cocos. Aplic pe toată lungimea piciorului și mă protejează de neplăcerile din ras. Acesta este, într-adevăr, comedogenic. Însă lăsându-l pe suprafața piciorului numai cât mă rad, iar pielea de pe restul corpului fiind altfel decât cea a feței, nu m-am trezit cu coșuri.
După depilare, avem nevoie de hidratare, desigur. Eu folosesc crema aceasta, care face o treabă bună pentru mine: https://comenzi.farmaciatei.ro/......a-p303043.
Aceasta ar fi tot ceea ce eu fac.
Sper să se rezolve cât de repede situația și să nu te mai necăjească.

Numai bine!

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Epileaza-te cu ceara sau crema, ca sa nu mai faci foliculita.
Lama NU este considerata epilare, fiind un proces numit: barbierit, ras, taiat, retejat - parul, de aceea te iriti.

| Eireann a răspuns:

Nu uita sa exfoliezi foarte bine zona inainte de epilat si dupa aplica o lotiune calmanta ( eu am un gel cu aloe Vera). Eu in general asa fac si nu am probleme.