| Anaiseudiwbs8ensu a întrebat:

Stie cineva de ce nu ma bronzez pe față și mă ard? Adica eu vara cand stau la soare mă dădeam cu loțiune de soare dar nu ma bronzam și cand nu mă dădeam mă ardeam.

4 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Pai te ardeai ca stateai prea mult la soare sau la un soare prea agresiv.
Nu ai cum sa te arzi direct daca stai la un soare okey, pentru ca nu se ajunge direct la ardere, intai treci prin faza de bronzare, dar daca sari limita, ajungi la arsuri.

Initial corpu se apara de soare prin bronzare, si dupa aia se arde daca se persista.

| Lioana a răspuns:

Ai pielea sensibila la radiațiile solare. Trebuie sa o protejezi cu crema de protectie solara chiar daca nu te bronzezi. O piele sănătoasă e mai importanta decat un bronz trecator.
De bronzat oricum te bronzezi dar mai lent.
Evita sa stai la soare in orele de varf care sunt dăunătoare pentru toata lumea : 11 - 15.

| mi25 a răspuns:

Bronzeaza-te lent: in zile cand soarela este estompat. Daca este soare o iei treptat: stai 10-15 minute la soare in prima zi, ulterior maresti perioada in fiecare zu cu 5 minute.
mi se pare ca esti blonda si ai tenul mai sensibil.

| tudorvolcano a răspuns:

Loțiunea de soare poate provoca cancer. Mai bine nu o mai folosești.
Folosește mai degrabă gel de aloe vera, și ia un produs fără alți compuși chimici, puritatea să fie de peste 99%. Eu am folosit acest lucru la mare, și nu m-am ars deloc.

După, nu depinde totul de culoarea pielii. Depinde, cred și de alți factori care nu sunt vizibili cu ochiul liber.
Eu, de exemplu, sunt mai alb la față decât un văr de-al meu, care e mai închis la culoare, dar când suntem expuși la soare, el se arde rău, în timp ce eu nu am mai nimic, deși de obicei stau de 2-3 ori mai mult timp la soare decât el (totuși, s-ar putea să fie pentru că eu am folosit aloe vera, iar el loțiune de soare).