| Petruta2012 a întrebat:

Stie cineva un remediu pentru puncte negre? Cel mai bun primeste funda:X

6 răspunsuri:
| ciucalataaerata a răspuns:

Buna:
O masca eficienta in combatarea punctelor negre este masca obtinuta prin amestecarea pudrei de argila alba cu suc de grepfruit, avand rol de imbunatatire a circulatiei sanguine si de purificare a tenului. De asemenea, amesteca cateva grame de scortisoara rasnite cu putin lapte, 2 picaturi de miere si zeama de lamaie si amesteca pana cand se obtine o pasta omogena. Aplica apoi doar pe zonele cu puncte negre.

In cazul in care cauzele aparitiei cosurilor si a punctelor negre nu sunt externe, incearca o cura de purificare interna cu ceaiuri de radacina de brusture, de papadie sau de seminte de coriandru. Aceste ceaiuri au un efect pozitiv asupra ficatului, ajutand la buna functionare a acestuia si implicit si la curatarea tenului.

Daca urmaresti inlaturarea de pe suprafata tenului a nesuferitelor puncte negre, dupa curatarea si demachierea tenului, frictioneaza usor tenul cu o felie de cartof crud.

Amesteca cateva grame de scortisoara rasnite cu putin lapte, cateva picaturi de miere si zeama de lamaie si amesteca pana cand se obtine o pasta omogena. Aplica apoi doar pe zonele cu puncte negre.

De altfel, consumarea zilnica a unui jumatate de pahar de suc proaspat obtinut din aloe vera previne aparitia cosurilor negre, stimuland inlaturarea toxinelor din organism.

Amesteca un pahar de infuzie de seminte de coriandru (racita) cu cateva grame de pudra de turmeric si dupa demachierea in prealabil a tenului aplica comprese cu aceasta solutie.

Aplica pe zonele afectate ulei de arbore de ceai sau amesteca o lingura de apa minerala dezacidulata cu o lingura de bicarbonat alimentar si freaca usor doar zona ce prezinta puncte negre

ceaiul de galbenele in amestec cu una sau doua linguri de miere. Folosit in fiecare seara, inainte de culcare, acest tratament inlatura excesul de sebum ce duce la aparitia cosurilor.
Praful de scortisoara si zeama de lamaie fac minuni pentru tenul dumneavoastra: preparati o pasta sau o crema din praf de scortisoara si zeama de lamaie si aplicati-o zilnic pe portiunea cu probleme; lasati-o sa actioneze cateva ore, dupa care inlaturati-o de pe fata cu apa calduta.

ceaiul de menta, ceaiul de musetel, crema obtinuta din fructe de papaya si miere, crema pe baza de drojdie proaspata, apa de trandafiri, ceaiul de busuioc, infuzia de cicoare, sucul de struguri etc. Tratamentele pentru cosuri si acnee trebuie repetate frecvent pana la indepartarea aspectului bolnav al pielii. In cazul in care, dupa o perioada de timp, acneea isi face din nou aparitia, repetati tratamentele pentru acnee folosite anterior sau incercati altele noi.

Radacina de brusture este unul dintre cele mai eficiente remedii naturiste in lupta cu punctele negre. Pentru un rezultat optim si pentru inlaturarea definitiva a punctelor negre se prepara crema pe baza de radacina de brusture (se fierbe radacina pana se obtine o pasta groasa; se lasa sa se raceasca si se amesteca cu miere sau zeama de lamaie). Dupa aplicarea cremei din radacina de brusture, puteti cumpara, din farmacii, plasturi special creati pentru indepartarea punctelor negre.
Masarea tenului cu malai este o tehnica eficienta impotriva punctelor negre, dar nu trebuie sa insistati foarte mult pentru ca pielea fetei este foarte sensibila. Masca cu argila alba este si ea un aliat in lupta cu punctele negre, insa, pentru a obtine rezultatul dorit, trebuie sa folositi in prealabil si o lotiune tonica.

Fundabatting eyelashes?

big grin

| DeniiiD a răspuns:

Ai putea sa stai deasupra unui vas cu apa sau ceai de musetel, cu un prosop pe cap (datorita aburilor porii se deschid ). Dupa care te pui sa-i storci iar apoi folosesti crema hidratanta. Sper ca te-am ajutat. >big grin

| BlueEyes_2305 a răspuns:

Buna, remediu nu exista adica sa iti dai cu ceva si sa nu. ti mai apara dar te poti duce la cosmetica sa ti le scoata in mod profesional la o anumita perioada de timp sau daca nu alegi aceasta varianta o poti face tu acasa.Eu mi le scot cu un inel subtire de argint.si chiar functioneaza.te.am pupat. sper ca te.am as:*:*:*

| emy_4106 a răspuns:

Am auzit ca gelul de curatare fara sapun de la avene, folosit zilnic dimineata si seara este benefic pentru imperfectiunile tenului gras adica puncte negre si altele

| Iulia1997 a răspuns:

Cauta in farmacii crema Cleanance K de la Eau thermale Anene

| Iulia1997 a răspuns:

Scuze Avene nu anene