Stii ce plante pot fi folosite pentru ingrijirea pielii?

Inca din antichitate, plantele au fost un aliat de nadejde al femeilor, de la utilizarea lor in scopuri de ingrijire, tratament sau ca ingrediente pentru diverse preparate. Unele dintre ele au fost chiar considerate a fi miraculoase si au fost folosite in tratararea diverselor afectiuni, fiind considerate magice.

Plantele si ingredientele naturale au ramas si in prezent in atentia fiecareia dintre noi, fie ca vorbim de utilizarea lor ca atare sau in produse care adreseaza diverse nevoi. In plus, uleiurile din plante precum arganul sunt tot mai populare in uzul cosmetic, datorita proprietatilor de hidratare, regenerare si incetinire a semnelor de imbatranire.

Galbenelele, arganul si aloe vera sunt trei dintre plantele care au fost folosite de-a lungul timpului in diverse combinatii si scopuri, inclusiv pentru ingrijirea specifica a tenului.

In antichitate, plantele cu proprietati de vindecare erau considerate magice, iar galbenelele se numarau printre ele. Colonistii foloseau acesta planta si in supe, mancaruri si faceau chiar si vin din galbenele. Galbenelele erau asociate cu bogatia.

Aloe vera este una din plantele minune ale lumii, proprietatile sale fiind foarte bine cunoscute inca de acum aproape 4000 de ani. In prezent, actiunea sa asupra arsurilor solare, a muscaturilor de insecte, a taieturilor sau asupra frumusetii pielii este cea care o face populara.

Arganul, datorita raritatii sale, a fost cel mai mare secret al femeilor marocane preocupate de ingrijirea tenului uscat si sensibil, a parului sau a unghiilor. Are proprietati hidratante si protejeaza pielea, astfel incat poate fi utilizat pentru masajul pielii, inclusiv la bebelusi.

Aceste plante stau la baza unor produse de ingrijire pentru ten, maini sau par, in functie de proprietatile fiecarui ingredient. Astfel, pentru tenul normal exista produse pe baza de galbenele, argan pentru tenul uscat sau sensibil, iar persoanelor cu ten gras/mixt le sunt recomandate produsele pe baza de aloe vera, incluse in noua gama Farmec Natural.

Farmec.ro

7 răspunsuri:
| YoBuDy a răspuns:

Super, o sa intru sa ma uit de curiozitate

Succes!

| EaEmma a răspuns:

Acum atatea produse *BUNE* sunt ......ca nici nu sti de unde sa alegi

| Anonim5566 a răspuns:

Musetelul (ceaiul de musetel ajuta la calmarea pielii).

| romeliakiss99 a răspuns:

Ceaiul de musetel

| Taker a răspuns:

Salut. Plantele care ajuta mult pentru ingrijirea pielii sunt: Aloe vera, musetelul, galbenelele, patrunjelul, coada-soricelului, rostopasca.Din acestea se pot face tincturi sau infuzii care au rol antiinflamator si anticicatrizant esential pentru toata pielea corpului.

| Abby1516 a răspuns:

Aloe vera sau cafeina

| deeadideea123 a răspuns:

Aloe vera