| TheBlackSwan a întrebat:

Stiti ceva tratamente naturiste pentru petele ramase de la cosuri?

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi pe o cremă cu alantoină/aloe vera.
Pa, pa.

| mona a răspuns:

Foloseste crema de galbenele sau crema cu argila de la aslavital

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca tratamentul masca cu argila.Argila este foarte buna, intrucat elimina tot surplusul de sebum si impuritatile de pe ten, si ajuta la refacerea celulara; bineinteles ca si cicatricile si petele post-acneice vor disparea (masca se lasa sa actioneze pana la 20 minute pe ten, de 1-2/saptamana).Trebuia insa sa ai foarte multa rabdare si vointa.Desi acele pete acneice sunt suparatoare, neplacute, tratamentul pe termen indelungat te va ajuta sa scapi de aceasta problema.La fel de buna este si exfolierea; poti incerca o masca de ovaz cu miere de albine, pe care sa o lasi sa actioneze intre 10 si 15 minute, apoi te clatesti cu apa calduta din abundenta si aplici pe tenul curat ulei de masline, retinoizi (vitamina A uleioasa), pentru ca au proprietatea de a calma pielea iritata si de a o hrani, hidrata corespunzator.Si lamaia este la fel de buna, pentru ca este astringenta si ajuta tenul sa se recupereze, vindeca acneea si ajuta la indepartarea petelor inestetice.Ai grija si la expunerea la soare! (pentru ca a venit perioada de asa natura, chiar daca soarele nu este foarte puternic).

Succes!

| HoneyCocaineee a răspuns:

Crema cu aloe vera big grin

| Anonimacuprobleme a răspuns:

Pai creme naturiste, masti naturiste ( toate specilae pentru asa ceva. si mai incet cum a scapat vara mea de petle de la cosuri in vreo 3 -4 luni in fiecare seara si daca ai timp si dimineata alifie de galbenele si mai ales inainte sa te stergi cu tenapin :* sper ca te-am ajutat