| Deeea_8899 a întrebat:

Stiti niste tratamente sau solutii naturale,(de casa ) pentru unghii sa fie mai rezistente si sa nu se mai rupa cand cresc mai mai... sau pentru crestere mai rapida thinking dau fundita >big grin

11 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sa iei de la farmacie suplimente de calciu si zinc. Bafta!winking

| cretzufinish a răspuns:

Tine-le in ulei incalzit, in lamaie, foloseste un lac de unghii intaritor.

| andreeasim1 a răspuns:

Ulei de ricin, care se gaseste la farmacie si e 3 lei sticluta...il incalzesti si stai cu unghiile in el...atat cat rezisti tu temperatura uleiului.

| Chowder a răspuns:

Uleiul de ricin e cel mai bun, se gaseste la farmacie
funda? big grin big hug

| Deelicious123456789 a răspuns:

Da.stiuhappy deci inainte sa-ti faci unghiile. ti le stergi cu niste acetona sau dizolvant pentru lacul de unghii fara acetona(asta e mult mai bun pentru ca nu strica structura unghiei), apoi le introduci in niste apa calduta, nu fierbinte, ca sa le inmoi. apoi dupa ce le-ai imuiat bine, incalzesti niste ulei de floarea soareluisau de masline, desi ar fi mai indicat cel de masline pentru ca hraneste unghia.Nu in ulei fierbinte ca-ti nenorocesti mainile.si apoi stai aproximativ 15 min cu degetele in uleiul acela cald.repeti schema cam 1 saptamana de zile si vei vedea ca da rezultate. te puphappy

| JeSa a răspuns:

Sucul de lămâie ajută la albirea şi întărirea unghiilor sau ulei de măsline şi suc de lămâie.
Mai multe informaţii despre...vei găsi şi aici:)
http://www.lady4ever.ro/......moase.html

Baftă.

| Aηηy a răspuns:

Sunt tot felul de tratamente la farmcaii daca vei intreba o sa-ti prezinte produsul happy si peste o saptamana, 2 va da roade. Stiu ca o verisoara de`a mea si-a cumparat o solutie de la farmacie si peste catva timp a avut unghii mari si rezistente. Asteapta mai multe raspunsuri >:*

| Xonia a răspuns:

Uleiul de ricin
Il gasesti la orice farmacie si nici nu ti se mai rup unghiile asa repede, si iti vor creste si mai repede
Astept fundita

| girllll a răspuns:

Unghiile tale se rup foarte repede si nu ajung niciodata la lungimea pe care ti-o doresti? Este timpul ca aceasta situatie sa ia sfarsit. Citeste in continuare pentru a afla cele mai la indemana solutii pentru intarirea unghiilor tale.

Sucul de lamaie

Stoarce o jumatate de lamaie intr-un bol si, cu ajutorul unui tampon din bumbac inmuiat in suc, maseaza-ti fiecare unghie in parte (sau poti baga direct unghiile in recipient). Aplica acest tratamenin fiecare zi, timp de o saptamana. Dupa acest masaj, nu te spala pe maini timp de cel putin jumatate de ora.

Ulei de masline si ulei de ricin

Incalzeste cateva linguri de masline sau ricin (daca vrei le poti combina) si apoi inmoaie-ti unghiile in lichidul caldut.

Pentru un tratament intensiv, maseaza-ti mainile cu ulei de masline (cald) din belsug, pune-ti o pereche de masnusi din bumbac si pastreaza-le peste noapte. Este indicat sa faci acest tratament zilnic, timp de o saptamana. In urma acestuia, nu numai ca vei avea unghii mai tari, dar pielea mainilor tale va fi extrem de hidratata si catifelata.

Fiole cu vitamina A si E

Masajul cu vitamina A sau E ( fiolelese gasesc in farmacii sau Plafar) intareste unghiile si le face foarte puternice.

Alte solutii care contribuie la sanatatea unghiilor tale:

*
Bea foarte multa apa zilnic
*
Consuma drojdie de bere, stridii, carne, fasole, unt de arahide, portocale, cereale, paine si alte alimente care contin Vitamina B
*
Bea suc proaspat de morcovi sau consuma-l ca atare
*
Pileste-ti unghiile intr-o singura directie pentru a preveni ruperea si exfolierea lor
*
De fiecare data cand te dai cu oja, foloseste inainte un strat de lac incolor pentru a proteja unghia de eventuale pete
*
Evita folosire acetonei - mai bine cauta un dizolvant de oja fara acetone (se gaseste in farmacii si supermarketuri, iar pretul lor incepe de la 5 ron)
*
Nu taia cuticulele unghiilor. Impinge-le cu un betisor si atat - rolul lor este de a proteja unghia.

Atentie! In timpul tratamentelor nu folosi oja sau lacul de unghii. Este indicat sa faci o pauza de la aceste produse, macar pentru o scurta perioada de timp.

Tips: De fiecare data cand te dai cu crema pe maini, intinde crema si pe unghii si maseaza-le insistent. Unghiile, la fel ca si pielea ta, au nevoie de hidratare.

Toate aceste tratamente trebuie insotite de o alimentatie corecta bazata pe multe lactate si pe un aport de calciu si vitamine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu unghiile moi si se rup foarte usor. Am incercat ulei de ricin (care a dat roade, imi cresteau, dar trebuia sa am mare grija de unghii sa nu le agat si imi facea unghiile sa arate murdare), am incercat tratamente (este unul de la farmec, e ieftin, arata ca o oja doar ca unghia nu ramane lucioasa ca data cu lac, dar imi distrugea cuticulele si aratau foarte rau, a trebuit sa fac tratament cu vitamina A pentru regenerare 2 saptamani dupa), am incercat lacuri speciale, nimic nu a mers.

De cateva saptamani am gasit o tipa care pune unghii false, si eu merg sa imi puna doar doua straturi de gel pe unghia naturala, ca sa nu se mai rupa. In timp au crescut si acum am unghiile lungi si frumoase. Desigur, trebuie sa mergi o data la 2 3 saptamani sa ti le refaca, eu am avut noroc, tipa asta ia doar 30 de ron pentru operatiunea asta (la saloane e peste 60). Stiu ca nu e o solutie naturala, stiu ca totusi e costisitoare, dar asa ai sigur sigur unghii frumoase pentru mult timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu unghiile moi si se rup foarte usor. Am incercat ulei de ricin (care a dat roade,imi cresteau,dar trebuia sa am mare grija de unghii sa nu le agat si imi facea unghiile sa arate murdare), am incercat tratamente (este unul de la farmec,e ieftin,arata ca o oja doar ca unghia nu ramane lucioasa ca data cu lac, dar imi distrugea cuticulele si aratau foarte rau, a trebuit sa fac tratament cu vitamina A pentru regenerare 2 saptamani dupa), am incercat lacuri speciale, nimic nu a mers.

De cateva saptamani am gasit o tipa care pune unghii false, si eu merg sa imi puna doar doua straturi de gel pe unghia naturala,ca sa nu se mai rupa. In timp au crescut si acum am unghiile lungi si frumoase. Desigur,trebuie sa mergi o data la 2 3 saptamani sa ti le refaca, eu am avut noroc,tipa asta ia doar 30 de ron pentru operatiunea asta (la saloane e peste 60). Stiu ca nu e o solutie naturala, stiu ca totusi e costisitoare, dar asa ai sigur sigur unghii frumoase pentru mult timp