| anonimul0724 a întrebat:

Sunt baiat si am o problema.
Daca nu ma spal pe cap o zi parul meu devine foarte unsuros,arata de parca ar fi nespalat de o saptamana, parul meu are maxim 5cm
Dau funda

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Tocmai, te-ai obisnuit sa te speli in fiecare zi pe cap si de aici problema.

Ei bine, la baza firului de par se afla unele substane uleioase menite sa-l apere.
Tu, daca te speli prea des, inlaturi acele substante, iar in felul acesta, corpul va accelera producerea acestora, prin urmare se vor produce mai multe substante pentru a compensa cantitatea pieduta prin spalare.
Iar parul unsuros, e un efect produs de acel exces de substante.

Recomandarea mea e sa renunti sa te mai speli zilnic, e ok sa o faci odata la doua zile, sau chiar trei, depinde de imprejurari.
Acum desigur, daca e nevoie uneori, te poti spala si zilnic, dar sa nu faci din asta un obicei.

O alta recomandare e sa incerci sa folosesti acelasi sampon.

2 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu este bine sa ne spalam pe cap in fiecare zi. E ok o data la 3 zile. Poate e de vina samponul, de ce nu il schimbi? Incearca altul.

| Florin0012 a răspuns:

Schimbă șamponul, și nu te mai spăla pe cap zi de zi o data la 2, sau 3 zile e ok. (Schimbați șamponul)