| CEstLaVie a întrebat:

Sunt baiat si am par pe pometi si mi-am luat benzi de epilat dar mi-e "frica" sa le folosesc pentru ca sa nu se infecteze sau sa se inroseasca zona unde am epilat.Cine poate sa-mi dea sfaturi ce sa fac sa nu se infecteze sau inroseasca si cum se face epilarea?

6 răspunsuri:
| Liiiax99 a răspuns:

Nu te mai epila, toata lumea are. par pe fata dar la baieti. nah..sunteti baieti...
Daca te epilezi parul o sa creasca mereu, mai gros si mai mare.

| Weyland a răspuns (pentru Liiiax99):

Faptul că părul creşte mai gros şi mai mare dacă-l epilezi este un mit. Epilarea smulge firul de păr de la rădăcină, deci nu afectează grosimea regenerării. Te naşti cu toate foliculele de păr pe care le vei avea vreodată, deci dacă te epilezi nu-ţi vor "creşte" folicule noi sau va fi afectată grosimea firelor de păr.

De fapt, părul creşte mai moale şi mai fin în zona epilată, cu fiecare epilare. De asemenea, acest lucru va încetini creşterea firelor de păr.

@CEstLaVie: Dacă eşti tip, îţi recomand să nu te epilezi pe faţă. Doar eşti bărbat, nu?

| Liiiax99 a răspuns (pentru Weyland):

Sunt de acord...

| CEstLaVie explică:

Sunt destul de mare

| Butterflyxo a răspuns:

Buna! Eu te sfatuiesc sa nu te epilezi, in primul rand pentru ca esti baiat si in al 2-lea rand se va vedea urat. Dar daca tu o sa vrei neaparat sa te faci, iti dau niste sfaturi. Daca te faci, zona se va inrosi clar, tuturor li se intampla. De infectat (nu stiu la ce te gandesti tu cand spui infectat, eu inteleg cosuletele acelea mici care apar aproape tuturor dupa ce se epileaza) e posibil sa se infecteze, sau nu, iti pot iesi niste cosulete, basicute care trec in 1-2 zile sau poate ramane doar rosie zona. Oricum ar fi, nu ai ce face sa impiedici asta. Adica cu orice ti-ai da, lucrurul care avea sa se intample, tot se va intampla. Dar e bine ca dupa ce te epilezi sa iti dai ori cu lotiune tonica de la mama ta (intreaba daca are) daca nu cu spirt, daca nu cu apa si sare care e cea mai veche metoda de dezinfectare ( pui intr-o cescuta niste apa, jumatate de cescuta si multa, multa sare, gen un sfert sau jumatate de cescuta. Sarea nu se va dizolva, dar nici nu trebuie. O aplici cu niste vata, cu o discheta demacheanta sau daca nu ai, cu orice, cu o batista, servetel). Dupa nu sta prin praf, asteapta sa se mai linisteasca zona. Acum in legatura cu benzile de ceara. Iei banda de ceara si o freci intre maini foarte repede, asa trebuie facut ca sa se incalzeasca foarte putin ceara aia. Dupa desfaci banda si pur si simplu o pui pe zona cu par. O lipesti bine, astepti 4 secunde si tragi brusc, dintr-o data o tragi pe toata. Nu tragi incet, cu frica sa nu te doara, ca nu iti smulge parul asa.

| BabyyGirl a răspuns:

Nu stiu!