| 0Pitika0Tha0 a întrebat:

Sunt clasa a 6-a si am cosuri pe fata... cand merg la scoala as vrea sa ma dau cu fond de ten happy...Ce credeti merge sa fac asta?

15 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

In clasa a 6-a si vrei sa-ti "tencuiesti" fata?
Foloseste o crema contra cosurilor, numita "mibazon". Este o crema de uz veterinar dar foarte folosita si contra acneei.
Poate ca as fi de acord cu fondul de ten, dar pus doar pe bube.

| BiuL a răspuns:

Nu mai bine le tratezi in loc sa le ascunzi? Fond de ten la 12 ani mi se pare exagerat ca sa nu mai spun faptul ca niciun fond de ten nu va acoperi 100% cosurile...

| Emmeii a răspuns:

Bună.

Cred că mai bine nu te-ai da cu fond de ten, pentru că îţi strigi pielea de la o vârstă prea mică şi o să arate rău şi îmbătrânită după. Coşurile sunt ceva normal, toţi le avem. Dacă ai o problemă cu ele, roagă-i pe ai tăi să-ţi ia ceva de la farmacie bun împotriva coşurilor, gen Zineryt, şi o să fie bine.

Pa pa.

| Etelca a răspuns:

Buna!
Mai bine tratam decat sa ne fardam.In fiecare seara si dimineata trebuie sa folosesti un cleanser special pentru problema cosurilor, recomandat de medicul dermatolog.Incearca sa nu iei ce produse te taie capul pentru ca dermatologul stie mai bine, chiar daca produsele au un pret mai piperat si apoi foloseste o crema pentru acnee recomandata tot de el.La varsta asta nu te machiezi, deci nu trebuie sa folosesti si demachiant etc. Daca vrei poti folosi si un baton corector purificator special pentru astuparea cosurilor si tratarea lor, exista la Eucerin, Gerovital Plant etc.Nu folosi mult machiaj, sunt sigura ca esti foarte frumoasa asa cum esti! :*
Pa, pa! :*

| ascovit a răspuns:

Salut!
daca te gandesti sa iti ascunzi cosurile sub un strat gros de fond de ten, nu numai ca nu scapi de cos, ci iti vei sufoca tenul, impedicandu-l sa respire, In plus, nici efectul vizual nu va fi ok, din cauza ca imperfectiunile devin si mai vizibile sub masca densa de cosmetice. Mai bine ai folosi crem/masti anti-acnee si scapi de cosuri, si ingrijeste-ti intotdeauna tenul cu multa grija. Si in locul fondului de ten pentru acoperirea cosurilor, mai bine apelezi la un tratament SOS. Aplicat in strat subtire pe zona afectata, acesta trateaza cosul si impedica formarea altora ( suna mai bine decat fondul de ten, nu?)
Nu pui tratamentul decat pe cos, altfel risti sa te trezesti cu portiuni de piele uscata in jurul acestuia.
Iti pot recomanda tratamentul de la:
-Clenance Spot Treatments de la Avene.
Alte produse bune anti-acnee sunt:
1) crema hidratanta de la Vichy normaderm, aprox 84 lei
2) crema hidratanta de la Clinique, Anti-Belmish solutions, aprox 114 lei
3) crema de zi de la Help Net, Deuteria, aprox 118, 75 lei
4) gelul de curatare de la Avene, Clenance gel, aprox 44, 80 lei
5) al-in-1 extra deep cleaning de la Nivea Visage, Pure effect, aprox 18, 45 lei
6) gelul cu actiune profunda de la Oriflame, pure skin spot sos, aprox 12, 99 lei
7) roll-onul purifiant de la Solution Express, urgence spots, aprox 21 lei
8) serum concentrat de la eucerin, dermopurifyer, aprox 65 lei
9) crema ultra-activa de la Gerovital plant, stop acnee, aprox. 9.58 lei
10) tratamentul hidratant de la La Rocheposay, effaclar duo, aprox 60 lei
11) plasturii pentru neutralizarea cosurilor de la Yves rocher, pure system, aprox 42 lei

mult succes!

| OnuOnulică a răspuns:

Da,merge.

| Rakanishuu a răspuns:

Merge, dar vezi ca este bun cel de la Maybelline New York. Pe mine decat asta m-a ajutat.

| Eviix a răspuns:

Mai bine te dai cu crema de cosuri!winking

| y0nutz3ly a răspuns:

Pai cumpara un sapun cu sulf si te speli de vreo 5 ori pe zi... nu iti mai pune mainile pe fata, eu unu asa fac si e totul ok...si am 16 ani big grin

| teo6dia4c99 a răspuns:

E ok sa te dai cu fond de ten, dar nu iti va acoperi cosurile foarte mult.
Cel mai bine ar fi sa te duci la un dermatolog care iti va recomanda tratamentul potrivit si cosurile vor mai disparea.
In cazul in care nu poti merge din diferite motive, fa-ti o masca cu menta si castraveti, o ti pe fata 20 de minute si dupa vei avea un ten mai curat sau cel putin roseara va mai disparea.

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Mai bine sa scapi de cosuri decat sa le acoperi cu pudra sau fond de ten.
Eu am reusit sa scap de cosuri si puncte negre cu ajutorul unui doctor dermatolog si un tratament anti-acnee e pe baza de creme cu 100% ulei pur de arbore de ceai(Tea Tree) de la Thursday Plantation.
Iti recomand sa scapi de cosuri nu sa le ascunzi
Din ce mi-a zis doctorul, Uleiul de arbore de ceai(tea tree) este foarte puternic in lupta cu acneea……. Si este dovedit si testat ca 5% ulei pur de arbore de ceai (tea tree) este echivalent cu 5% benzoyl peroxid.
Diferența mare este ca uleiul de arbore de ceai nu are efecte adverse in comparatie cu benzoyl peroxid care provoaca foarte multe efecte adverse.

| Victoria275 a răspuns:

Pai eu am folosit niste creme care chiar mi-au folosit in lupta cu afurisitele de cosuri. La mine a mers cu Advantan sau cu Acneogel. Incearcale si spune-mi daca a mers.

| WeedForever a răspuns:

Daca chiar te incomodeaza, cel mai bine ar fi ca prima oara sa te interesezi la un medic sau la farmacie pentru o crema sau tratament care sa functioneze si sa nu aiba efecte neplacute. Pentru ascunsul cosurilor mai fitoase care nu te lasa nicicum, iti recomand ca in loc de fond de ten care nu face decat sa incarce pielea, sa folosesti un creion corector, special pentru cocuri care nu numai ca le ascunde, dar le si trateaza. Poate chiar mama ta foloseste ceva asemanator si te poate invata! Bafta in continuare si spor la luptele cu problemele!

| basketball16 a răspuns:

Buna! E bine sa te dai cu fond de ten dar ai grija sa fie culoarea ta de piele.dar, ca sa scapiu de ele, trebuie sa te speli pe fata de 2 ori de zii(dimineata si seara) si sa te dai cu crema pentru cosuri.eu folosesc zynerit si sunt multumita de el. funda?

| Ciuffy23 a răspuns:

Sincer eu sunt la liceu si am cosurirolling on the floor chiar daca le urasc nu am ce face, incearca creme pentru acnee, fondul de ten nu e prea "sanatos" o sa iti strici fata eu una nu ma dau si nici nu ma fardez [ocazional da]