| pynnk a întrebat:

Sunt creata si imi fac parul mereu cu placa, dar de la umezeala se face foarte urat sad exista ceva sa nu se mai faca asa si sa ramana drept?crying( am incercat cu fixativ si degeaba... funda pentru cine ma ajuta:X

9 răspunsuri:
| SweetSecrets a răspuns:

Din pacate nu ai ce face, odata ce parul intra in contact cu umezeala el revine la forma initialahappy.Si eu am parul ondulat, ma indrept dar din cauza umezelii se onduleaza.As putea sa iti dau un sfat:iti prinzi parul in coada sau iti iei suvite mai groase din fata si ti le prinzi cu o clama in spate(dar parul ramane desprins), astfel nu se va mai increti.

| BombonicaXD a răspuns:

Incearca de la Nivea e un gel-crema care se aplica uniform pe toata lungimea parului si apoi te faci cu placa asa.E din gama Straight&Easy.Incearca si samponul, e foarte bun.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Umiditatea si ploaia de-afara nu sunt prea prietenoase cu parul nostru. Cu siguranta ti s-a intamplat sa iesi afara coafata si in cateva minute au inceput sa se ridice firisoare inestetice in varful capului. Iar asa se petrece si vara foarte des, tot din cauza umiditatii. Pentru a diminua aspectul de par incretit, poti tine cont de cateva lucruri.
1.Cu cat parul este mai deteriorat, cu atat se increteste mai repede. Parul deshidratat are tendinta de a absorbi cel mai repede umiditatea, asa ca foloseste un balsam nutritiv de fiecare data cand iti speli parul.
2. Evita sa-ti freci parul cu prosopul dupa ce te speli pe cap, pentru ca asta va deteriora cuticula si parul va fi mult mai predispus la incretire. Alege un prosop absorbant si rezuma-te la a tampona usor parul cu el.
3.Placa de par si onulatorul de par deterioreaza firul de par, de aceea foloseste intotdeauna un produs cu protectie termica inainte sa te coafezi.
4. Evita sa folosesti fixativ sau spuma de par cu alcool, usuca foarte tare parul.
5. Aplica un serum cu silicon dupa ce ti-ai aranjat parul, imblanzeste cuticula si diminueaza aspectul de par incretit.
Sper ca te-am putut ajuta.Numai bine.

| tzus a răspuns:

Decat cu placa mai bine cu feonul si pe parul umed inaint s-al usuci poti sa dai cu un ulei anume sau crema..care tine cat de cat.

| andreea1405 a răspuns:

Foloseste uleiul de par termorezistent numit CHI! vei avea rezultate pe placul tau si parul indreptat va rezista pe o perioada mai indelungata de timp! Incearca sa folosesti si un sampon si balsam care ajuta la aranjarea firelor rebele, nu te astepta sa faca minuni, dar va fi o mana de ajutor pentru ceea ce tu iti doresti! Sper ca ti-am fost de ajutorhappy

| catalin994 a răspuns:

Incearca ceara de par dupa baie sau un spray protector cat inca e parul ud si dupa ce se usuca poti sa iti indrepti parul si nu o sa-l mai arda.

| qMentosanCuCola a răspuns:

Si sora mea e creata si tot si-l face cu placa... sfatul meu este sa ti-l lasi cret ca altfel ti se arde si degeaba mai ai par straight face

| shhht a răspuns:

Aceiasi problema o aveam si eu...il indreptam si dupa 2 ore il simteam asa de gras si unsuros..pana o reprezentata de la Amway mi-a recomandat.un sampon si balsam de la Artistry Hair. extraordinar de bun..il folosesc de vreo 4 ani..parul meu nu se mai ingrasa..si ceea ce ador la el e faptul ca atunci cand mil indrept dureaza chiar si 4-5 zile..si nici nu se ingrasa..incearca'l si tu..il poti cumpara si de pe net daca nu ai nici un rep in apropierehappyfunditabig grin?

| pynnk explică (pentru shhht):

De unde il pot cumpara si cat costa?