| chocolate_3765 a întrebat:

Sunt vopsita bruneta, dar pentru ca am lasat parul sa creasca si m-am mai si vopsit peste acum mai am brunet decat de la jumatatea firului de par in jos.Nu mai suport brunetul si as vrea o culoare cat mai naturala dar pentru asta trebuie sa ma decolorez.Decolorarea parului strica firul de par?

4 răspunsuri:
| danielahopes a răspuns:

Pai depinde structura parului cum este.tot ce stiu e ca am cam am auzit ca da.eu una nu prea sunt de acord cu vopsitul.de ce? deoarece strica parul. la un momendat poti sa ai parul in continu spicuit si sa arate de parca ar fi ars.dar bnne cum am zis depinde de structura parului cum o ai tu.

| kathgilbert a răspuns:

Da. Dar si faptul ca l-ai vopsit il strica. Daca vrei sa te vopsesti alege o nuanta cat mai apropiata de culoarea parului tau.

| Ildiz a răspuns:

Da,mai mult decat vopseaua.

| Zenithf a răspuns:

Lasa-l sa-ti creasca si cand ajunge cel natural pe la o lungime de 5-6 cm poti sa-l tunzi scurt, incat sa-ti ramana doar culoarea naturala. Parul creste cam 2 cm pe luna, deci ti-ar lua pana la 3 luni ca sa faci operatiunea asta.
Sau il tunzi mai lung, caz in care o sa fie in doua culori o vreme mai lunga, intr-un an insa ajunge sa creasca 20 cm si se schimba mai tot.
Decolorantul contine perhidrol sau amoniac? Iar aceste substante sunt foarte agresive, iti pot arde radacina parului si ti-l slabeste mai tare decat vopsirea simpla fara substante decolorante.
Pana se schimba tot parul, poti folosi sampon colorant, din acela care iese dupa 2 spalari, ca sa iti arate tot intr-o forma. Apoi mai da-le incolo vopseluri, nu le mai folosi decat atunci cand vei avea cu adevarat nevoie (par alb, idk).