| Dolofănica a întrebat:

Știți povești cu zâne?

Răspuns Câştigător
| amykool a răspuns:

Stiu

1 LA DOICA

Au fost odata un rege si o regina, care, desi aveau trei fete, le iubea pe cele doua mai mari, gemenele care se numeau Portocalia si Rosiatica. Desi frumoase si cu duh, acestea nu erau si bune la suflet.In privinta aceasta semanau regelui si reginei. Cea mai tanara dintre printese, care avea cu trei ani mai putini decat surorile ei, se numea Florica; si era tot asa de frumoasa pe cat era de dragalasa si de buna pe cat era de fermecatoare. Avea ca nasa pe zana Puternica, din care era pizmuita de Rosiatica si Portocalia, care nu avusese nici o zana ca nasa.
La cateva zile dupa nasterea Floricai, regele si regina o trimisese la tara, la o rezesa, unde trai foarte fericita timp de 15 ani, fara ca parintii ei sa vina sa o vada macar o data. Trimiteau in fiecare an razesei o suma oarecare de bani, cu care plateau intresinerea Floricai, intrebau despre ea, dar nu o aduceau niciodata la palat si nu se ingrijeau deloc de cresterea ei. Florica ar fi crescut ca in padure, daca buna ei nasa, zana Puternica, nu i-ar fi trimis profesori si tot ce-i trebuia.Astfel, Florica invata sa citeasca, sa scrie, sa numere, sa lucreze, asa ca deveni o muziciana buna si invata sa deseneze si sa vorbeasca multe limbi straine.
Florica era cea mai frumoasa, cea mai incantatoare cea mai dragalasa, printesa cea mai dulce din lumea intreaga. Era foarte ascultatoare si, de aceea, nu a fost certata sau pedepsita vreodata.Nu ducea dorul parintilor ei, caci nu-i cunostea si nu nazuia sa traiasca in alt loc, decat in casuta in care crescuse

11 răspunsuri:
| Dolofănica explică:

Ce frumos. Te gândești să devi povestitor?

| Dolofănica explică:

Mersi tuturor.

| scrisoarededragoste a răspuns:

Ştiu o poveste mult mai frumoasă decât cele cu zâne. Citeşte cu atenţie şi nu clipi!

"Am avut un vis într-o noapte. Mergeam pe o plajă, iar Dumnezeu păşea alături de mine, paşii mi se imprimau pe nisip, lăsând o urmă dublă: una era a mea, cealaltă a Lui. Atunci mi-a trecut prin minte ideea că fiecare din paşii noştri reprezentau o zi din viaţa mea. M-am oprit ca să privesc în urmă. Şi am revăzut toţii paşii care se pierdeau în depărtare. Dar eu am observat că, în unele locuri, în
loc de două urme, nu mai era decât una singură.Am revăzut filmul vieţii mele. Ce surpriză! Locurile în care nu se vedeau decât o singură urmă corespundeau zilelor mai întunecate ale existenţei mele: zile de nelinişte şii de rea voinţă, zile de egoism sau de proastă dispoziţie, zile de încercări şi de îndoială, zile de nesuportat. zile în care eu fusesem de nesuportat. Şi atunci, întorcându-mă să-I reproşez:"Totuşi, ne-ai promis că vei fi cu noi în toate zilele! De ce nu Ţi-ai ţinut promisiunea? De ce m-ai lăsat singur în cele mai grele momente din viaţa, în zilele când aveam cea mai mare nevoie de Tine?" Iar Domnul mi-a răspuns:"- Dragul meu, zilele pentru care n-ai văzut decât o singură urmă de paşi pe nisip sunt zilele în care te-am purtat pe braţe."
Simona B.

Domnul fie cu tine zi de zi si clipa de clipa!

| DaW a răspuns:

rolling on the floor)

| Dolofănica explică (pentru DaW):

Nu mai râde și spune.

| Dolofănica explică (pentru DaW):

Spune, iubi.

| DaW a răspuns:

La ce iti trebuie povesti cu zanerolling on the floor) ouci i

| Dolofănica explică (pentru DaW):

Trebuie să spun la școală una când începe școala.

| blueangel2001 a răspuns:

Hey sunt multe**:
- Contesa de Segur(editura IonCreanga)
- Povesti cu zane de Contesa de Segur
- Povesti cu zane (editura Girasol)
- Doua povesti cu zane(editura Girasol)
- Povesti cu zane de Charles Perrault
- Tara zanelor de Shirley Barber
- Zanele de Tonny Wolf
P.S sunt mai multe carti cu Contesa de Segur love struck

-

| DeyBoyAngel a răspuns:

Contesa de Segur- e foarte frumoasa... funda?

| DeyBoyAngel a răspuns:

Fata babei si fata mosului,Darul piticilor,Hainele cele noi ale imparatului,Povestea unui gat de sticla,Soldatelul de plumb,Hotu imparat,Casuta din padure,Croitorasul cel viteaz,Povestea unui om lenes,Muzicantii din Bremen,Scufita Rosie,Hansel si Gretel, Bunicul, Balaurul cel cu sapte capete, Arborele de ceai verde - poveste chinezeasca, Alice in tara minunilor, Alibaba si cei 40 de hoti-succes... funda?