| Mario1996 a întrebat:

Știe cineva ce diferență e între tretinoin, retinal și retinol? Care e mai ok pentru ten? As incerca pentru probleme de ten.
Ajuta?

4 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Uite aici niste videoclipuri care s-ar putea sa te ajute
https://vm.tiktok.com/ZGewx1ges/

https://vm.tiktok.com/ZGew9cPQg/

| Furnicuta000 a răspuns:

Tretinoin e cel mai agresiv. Se da doar cu reteta de la medic pentru ca nu poti sa il folosesti asa oricum. Se foloseste doar toamna, iarna si primavara si trebuie sa folosesti crema cu spf zilnic pentru altfel o sa-ti cauzeze riduri si pete din cauza ca se sensibilizeaza tenul

| newaccountbye a răspuns:

Tretinoin, retinal și retinol fac parte din familia retinoizilor, derivați ai vitaminei A și sunt folosiți frecvent pentru îngrijirea pielii, în special în tratarea problemelor precum acneea, ridurile și petele pigmentare.
Dacă vrei să începi un tratament, recomand sa fie sub supravegherea medicului.
Tretinoinul este cel mai puternic, rapid, dar iritant (pe rețetă).
Retinalul este puternic, dar mai blând.
Retinolul este cel mai blând, dar mai lent.