| anonim_4396 a întrebat:

TPU, sunt băiat și nu m-am epilat niciodata pe picioare, vreau sa încerc măcar odată. Sa văd cum e, dar am o întrebare, parul o sa crească la fel sau o sa crească mai mult și mai des?

Răspuns Câştigător
| Legion7X a răspuns:

Dacă ești la vârsta de creștere părul se va îngroșa cu timpul dar, apoi nu mai se îngroașă.

Dar, unii sunt spânii din genă.
Este la fel ca mustața o razi când începe să apară câteva fire subțiri, treptat ea se îngroasă sau se îndesește după care se oprește procesul de dezvoltare după o vârstă de adult crescând uniform.
Știu asta din propria experiență. Mi-am ras mustața de mic de când mi-au dat câteva fire subțiri apoi cu timpul s-a îngroșat. Acum nu mai mi se îndesește oricât aș rade-o sunt destul de matur.
Nu este abureală. Dacă fetele se rad de mici pe picioare când vor crește mai mari vor avea părul gros.
Dar, dacă ești deja matur nu mai se dezvoltă nimic.

Fetele nu trebuie să se epileze pe picioare și băieții. Părul la bărbați exprimă masculinitatea astfel vei arăta ca un pui de găină fără pene or ca o domnișoară.
Am văzut femei pe stradă cu un păr pe picioare de zici că-i bărbat. Ele s-au ras de mici. Cândva era o modă cu rasul la femei pe picioare acum cred că numai este.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

La fel

| darrio2007 a răspuns:

Da. Se va indesi si ingrosa pana ajungi la maturitate. Cei care spun ca nu, sunt tineri si nu au trecut prin asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Dupa epilare, parul va creste la fel, nici mai des, nici mai rar!

| DanyUzZy a răspuns:

Parul creste in acelasi fel, treaba cu crescutul mai mult si mai des este doar un mit.
Totusi in instante rare din cauza epilatului excesiv poate reduce cresterea parului in acea zona din cauza traumei repetitive.
Este la mintea cocosului, de exemplu femeile se epileaza mereu dar nu arata ca niste gorile, nu?
In concluzie nu, parul nu creste mai mult si mai des.

| darrio2007 a răspuns (pentru DanyUzZy):

Nu arata ca niste gorile pentru ca nu-l lasa sa creasca. Daca l-ar lasa sa stii ca arata ca niste gorile.

| iQAnonim a răspuns:

Parul creste la fel, atat in cel capilar cat si cel de pe picioare, nu creste mai des sau mai gros.