| laudima22 a întrebat:

Unde găsesc Aparat de ras Classic. Avea tata și m-am bărbierit și eu cu el odată și am rămas impresionat cum taie, mai bine decât cu Gillette. din acela care îi schimbi lamele știți la ce mă refer. nu?!

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Gasesti greu, atat aparat, cat si lame de ras.
Cumpara-ti un aparat de ras electric (recomand cu 3 cutite rotative) si te poti rade zinic, perfect cu el!

| laudima22 explică (pentru Salontanul):

Lame de rezervă adică pot sa îi cumpăr și eu lame și să le înlocuiesc nu?! nu mă refer la lamelele lui.

| Salontanul a răspuns (pentru laudima22):

Normal! Lame gasesti la orice magazin universal, la casa. Sau cel putin asa este la magazinele oraselor din jurul meu. Oricum le gasesti si pe net: https://bit.ly/3UOw9tC Cu 35 lei inclusiv transportul iti ajung un an de zile. Atentie! Lamele trebuie rotite in aparat dupa fiecare ras. Aparatul are o parte neteda si o parte cu dinti. Partea cu dinti este pentru tuns. Te razi cu partea neteda. Dea aia pui lama cu fata in sus si apoi o rotesti 180 grade in plan orizontal. Cand ai al II-lea barbierit o rotesti si in plan verticat, o intorci pe partea celalalta. Se zice ca daca le bagi in pahar si le freci de peretele lui se si pot ascuti. Un alt experiment (daca ai rabdare) este ascutirea lamelor prin efectul de piramida: http://pseudostiinta.ro/wiki/Efectul_de_piramid%C4%83
Unii zic ca nu-i adevarat dar armata romana, pe vremea lui Ceausescu, a obtinut efecte uimitoare cu efectul de piramida. https://bit.ly/2PMieIR
Cat despre lame, cine spune ca le gasesti greu, nu stie ce vorbeste.
Sa stii, insa, ca barbieritul cu lama necesita mai multa atentie decat barbieritul cu aparatele moderne. Eu ajunsesem la performanta de a ma barbieri scotand gratarul de jos si punand o saiba in loc. Acum nu stiu daca as mai fi instare, mai ales ca sunt batran si nu mai vad bine. Aparatele astea, insa, barbieresc mult mai bine decat cele moderne.

| cristi202 a răspuns:

Taie mai bine, intr-adevar, dar daca nu ai grija maxima, taie si pielea.
Eu zic intii sa vezi daca se mai gasesc lame pentru asemenea aparate, Ca degeaba ai aparatul, daca nu sunt lame.

| relian a răspuns:

Nu taie mai bine ca gilete, ti s-a parut tie, aia este o singura lama, cum zic nu-i mai bun decat gilete cu 5 lame.

Eu am folosit destul ambele si nu se compara.Lame sunt la balamuc si aparat de ras clasic, gasesti online de care doresti, asta ce zice careva pe aici ca nu-s lame si aparat.

Dar ca idee nu-i mai bun ca ce ai spus tu ca gilete.Plus trebuie sa fii foarte atent, te poti taia f usor comparativ cu astea ces mai folosite acum, trebuie sa inmoi f bine barba, altfel te iriti f rau.

Gazesti aparat clasic la magaizne si online, atit aparat cit si lame, sunt si la supermarket cred.

| ReddY25 a răspuns:

Sunt pe Emag bro

| IarsiIar a răspuns:

Acolo lama este chestia desteapta. Din ce am vazut la tata, sunt nemtesti. Daca ai lame, aparatul e usor de gasit, ti-a dat cineva un link dar stiu ca se gasesc si in magazinele fizice. La cele mai mici.