| LikeABossBaby a întrebat:

Unele persoane zic ca daca stai cu parul prins mereu este bine si iti creste parul iau altele zic sa daca stai cu parul mereu prins til degradezi si se strica.Care este adevarul? Ma puteti lamuri?

12 răspunsuri:
| Thatsnotmyname a răspuns:

Eu stau cu părul prins prin casă mereu, de ani buni. Îl desprind doar atunci când ies afară/în oraș, etc. Până acum, nu am avut nicio problemă. Nu mi s-a degradat sau stricat, în niciun caz. Chiar și coafeza mea mi-a recomandat să îl țin prins dacă vreau să crească. Și crește.

| ralucutzica a răspuns:

Pai daca stai cu parul prin strans...este normal si foarte posibil din ce in ce se va observa ca parul tau se deseste adica poate duce la cadereaa firelor din cap, daca este strans cat de putin.Eu iti spun asta din experienta asa am patit si eu.Ce am facut? Pai am inceput sa port parul cu cleme mai multe usor stranse

| danielaxyz a răspuns:

Intr-adevar,eu stau in casa mereu cu el prins(pe caldura asta nici n-as suporta sa-l tin pe umeri)si imi cade mult, nu e degradat dar nu poate respira si are si el reactiile lui
iarna cand il tin desprins nu-mi mai cade
dar in schimb creste mai repede, ceea ce eu nu suport, astept sa treaca caldura sa nu-l mai prind

| dragos9234 a răspuns:

Daca il tii prins parul va creste mai repede dar se va degrada in aceeasi masura.

| Patrisia3Lewis a răspuns:

Daca stai cu parul mereu prins til degradezi si se strica.Dar nu inseamna ca trebuie sa iti tii mereu parul pe spate.Fa-ti coafuri indraznete daca ai par lung {cauta pe net}sau poti sa te inmpletesti usor, iar daca ai par scurt iti poti prinde tot felul de agrafe.; D Iti urez succes!

| SameMistake a răspuns:

Depinde ce fel de "prins". Dacă îţi faci o coadă strânsă sus, este foarte adevărat că poţi creşte posibilitatea de rupere a firelor de păr. Dacă ţi-l împleteşti, sau ţi-l prinzi uşor în josul capului, şi nu în vârf, ori nu este nicio diferenţă în a ţi-l ţine strâns lejer/ împletit, şi a îl ţine desfăcut, ori chiar ajută la creştere.
În orice caz, atâta timp cât nu îl neglijezi şi ţi-l forţezi(prin diferite metode agresive de prindere a părului), nu există niciun risc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu stau cu parul prins si nu mi s-a intamplat deloc sa mi se stice ba chiar mi-a crescut mai bine big grin

| eatpraylove a răspuns:

Eu imi impletesc parul aproape tot timpul deci sa zicem ca 80% il port impletit in diferite feluri, si parul e mai sanatos ca niciodata, si atunci cand il tii prins nici nu se incalceste plus ca parul nu cade in exces, sincer nu am auzit pe nimeni care si-a tinut parul prins sa se degradeze, fiindca asa e si mai protejat decat liber, acum tu faci ce vrei, dar sunt o multime de moduri prin care poti arata new de fiecare data dar cu parul prins, si cine stie, poate parul prins te pune in avantaj

| Amelya02 a răspuns:

Este bine sa stai cu parul prins, lejer intr-o coada, sa nu te stranga. Noaptea este cel mai bine sa il ti strans deoarece te zvarcolesti si se pot rupe firele daca e desprins.
Nu se degradeaza, nu se strica daca este pieptanat, descurcat si prins in coada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu stau cu parul impletit, mai ales ca e cald, si prins intr-o clama.

| Avadani_Alexandra_1996 a răspuns:

Depinde de la o persoana la alta, altora li se degradeaza si cade, iar la altii se indesestie si creste foarte repede.Mie de exemplu imi creste mai repede cand il tin prins, dar se si degradeaza in tot acest timp.(si creste foarte putin).

| Felicity_Felicia_1978 a răspuns:

Eu de mult timp îmi prind părul doar în coada. Într-adevăr a crescut foarte repede dar mi-a căzut din ambele părți si se vede foarte ciudat. Pur si simplu nu mai am par acolo.