| DaciaRomania a întrebat:

V-ați cumpărat ceva nou, mai deosebit, sa zic, pentru noul an școlar? Ce anume? Eu, o basca și o jachetă de toamnă.

3 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

- Eu mi-aș lua un baston cu electroșocuri.
- De ce?
- În localitatea în care predau
primăria - în loc să asfalteze, să tragă canalizare, să pună becuri pe stâlpi - le dă tuturor elevilor, la începutul anului școlar un pachet consistent de rechizite care ar trebui să le ajungă pentru tot anul. Și ghici, după doar 3 săptămâni, o bună parte dintre ei rămân fără caiete. Așa le-aș aplica niște bastoane la spinare măgarilor ălora.

Unii dintre ei mai primesc și burse sociale doar pentru că sunt prezenți în bănci.

| KovacsB a răspuns:

Niste baloane de la farmacie.

| aaanamariaaa a răspuns:

Sunt elevi care nu își cumpără nimic ca nu își permit. Dar îți dai seama ca sunt și persoane cu bani de la părinți care o sa vina cu lucruri noi, telefon, poate și masina dacă sunt în anii terminali. Important este sa îți iei ceva ce îți place și după buget. Pentru încrederea proprie e bine sa ai un outfit nou, cel puțin pentru prima zi de școală, ca mulți colegi se uita la asta și chiar țin minte hainele unora altora laughing. Eu am avut astfel de specimene în clasa care discutau dacă cineva venea cu aceleași haine.