| PatryRox a întrebat:

Varicela se mai poate face odata? daca ai stat intr-o camera cu cineva care are?

6 răspunsuri:
| siminutzza a răspuns:

Daca ai mai avut varicela nu mai poti sa aitongue chiar daca ai stat in camera cu cineva

| Niiinaa a răspuns:

Nu se mai ea deloc numa prima data daca ai avut nu se mai ia
funda ca am raspuns primapuppy dog eyes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum se numeste,, bolile copilariei", nu dragahappy aceste boli le faci doar o singura data. Daca tu ai varicela si stai cu cineva in camera care nu a facut varicela, sunt sanse ca sa ii dai si acelei persoane, daca persoana a avut deja si sta cu tine care ai, nu ii mai poti da inca odatahappy

| FrancezuPtm a răspuns:

Daca ai avut varicela cand erai mai mica, a doua oara nu mai poti face.

| ღβ3b3LuSa a răspuns:

Semne si simptome ale varicelei

Varsatul de vant este o infectie virala care cauzeaza o eruptie pe suprafata pielii si pe mucoase. Eruptia apare mai intai pe fata si trunchi, intinzandu-se apoi pe aproape intreaga suprafata a corpului, inclusive pe scalp si pe organele genitale si chiar inauntrul gurii, urechi, vagin. Elementele eruptive constau la inceput in macule (pete) mici (5-10 mm) rosii si apar intr-o perioada de 2 pana la 4 zile in valuri eruptive.

Aceste pete se umfla, devin papule si ulterior trec in stadiul de vezicule asezate pe o baza rosie. Datorita situarii lor superficiale, formei si continutului serios, veziculele au fost asemuite cu picaturile de roua. Veziculele se deprima treptat si se usuca, formand cruste. In urma veziculelor nu raman cicatrici, doar uneori o usoara coloratie maronie a pielii, trecatoare.

| Laura a răspuns:

Slabe şanse, dar nu imposibil. Dar poţi face zona-zoster, cauzată de acelaşi virus.