| DotPunct a întrebat:

Vi se pare normal ca parintii sa nu te lase sa faci baie sau dus in fiecare zi? Nici macar o data la doua zile nu ma lasa, dar fac eu fara sa stie eilaughing. Ei spun ca ce atata baie in fiecare zi? Si ca se consuma prea multa apa. Ce naiba, daca stau la tara nu inseamna ca trebuie sa ne spalam o data pe saptamana x(
Sau, maine ma duc la oras sa duc cartile la biblioteca si mama a zis ca nu ma lasa.Motiv? Ca dau 4 lei pe drumstraight face Iarasi, vi se pare normal?
Mie nu. Abia astept sa fac 18 ani si o sa fac tot posibilul sa imi fac bagajele.
Scuzati categoria, dar vreau cat mai multe pareri.Multumesckiss!

6 răspunsuri:
| carminaburana43 a răspuns:

Uite baiatul meu imediat are 18 ani, si mergind zilnic la antrenament m-i se pare foarte normal sa faca dus zilnic.Si chiar de nu ar merge consider scuze, o timpenie sa interzici unui copil sa faca dus zilnic ca doara e vara si e nevoie sa facem baie mai des ca iarna.Cu dusul cartilor la biblioteca, iarasi m-i se pare anormal bine ar fi sa se bucure ca citesti, baiatul meu sta toata ziua pe calc si m-as bucura enorm sa citeasca as da eu si 1o lei pe drum numai sa citeasca.Deci ai dreptate nu e normal deloc.

| DanaQ a răspuns:

La partea cu spalatul, trebuie sa te speci zilnic... cel putin in zonele esentiale.big grin Cum sa nu te speli?! Cu cartile, explica-i mamei ca o sa platesti penalizari pentru fiecare zi de intarziere daca nu le duci la timp si o sa fie si mai aiurea. Inteleg ca vrea sa faca economie, dar ajut-o si tu - se poate! Daca o contrazici sau te certi cu ea, nu rezolvi nimic. Gaseste o cale de mijloc, nu fi risipitor. Cand vei munci o luna intreaga pentru banutii tai, atunci o vei intelege cu adevarat pe mama ta.

| Pisoiul a răspuns:

Dusurile fierbinti usuca pielea fa un dus cu apa desmortita.Si spune-le parintilor tai ca faci dus.Ei nu vor ca tu sa faci dus atat de des din cauza ca ei vor avea mult de platit la apa calda.Cand iti vei lua o casa vei sti ce inseamna sa iti intretii o familie si nu e nimic comic ca faci dus fara ca ei sa stie.

| alintush15 a răspuns:

Hmmmmmmmm__pai parintii tai din cite vad eu incearca sa economiseasca bani prin a limita cheltuielile_eu ti-as sfatui sa le explici cum stau lucrurile_si tu la rindul tau incearca sa vezi poate intr-adevar ceea ce se intimpla se rezuma la faptul ca ei duc ceva lipsa de bani_poati tu nu stii aceste lucru__totus daca nu este asa pai demostreazale prin exemple concrete necesitatile tale!
O zi buna!

| marlanuu a răspuns:

Probabil parintii tai nu au o situatie financiara foarte buna, insa asta nu e motiv si scuza sa nu te speli.mai ales ca acum e vara, cald, tranpiratii. daca faci 18 ani crezi ca tot ce zboara se mananca? nu e chiar asa.

| anonim_3194 a răspuns:

Nu cred ca e normal dar am observat ca vor sa economisesti bani cat mai multi.Sincer nu e chiar foarte bine sa faci baie in fiecare zi poate daca stateai la oras...sincer nu stiu de ce nu te lasa la biblioteca dai 4 lei totusi daca te duci in fiecare zi ii inteleg ca vor sa mai economiseasca bani...