| Adry a întrebat:

Viata sexuala si cosurile. Mit sau realitate?
Atat timp ce aud aproape zilnic acest "tratament" pentru cosuri as dori sa va cer si voua parerea dar raspunsurile sa fie concrete(nu din ce ati auzit sau ce se spune). Faptul ca astazi ai cosuri, iti incepi viata sexuala si maine nu mai ai m-i se pare putin hilar, ca sa nu spun imposibil. Pentru cati dintre voi a functionat si pentru cati nu? pentru cei care l-au testat iar pentru ceilalti o parere ar fi de ajuns. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

LEGATURA DINTRE APARITIA ACNEEI (COSURILOR) SI SEXUL SAU MASTURBAREA ESTE UN MIT DE PRIN SEC AL XVII-LEA, CAND OAMENII INCERCAU ASTFEL SA DESCURAJEZE SEXUL PREMARITAL.Nu este bine sa crezi in acest lucru.Mergi la un dermatolog, eventual si la endocrinolog...si afla cauza acneei care-ti da de furca. Exista mii de retete si pomade contra ei... dar ea trebuie individualizata...cautand cauza.Am cunoscut un baiat, a carui fata era distrusa...si a varului sau la fel. Stiu ca au urmat fel de fel de tratamente si au baut ceaiuri... Dar un medic dermatolog, dupa niste teste, le-a spus ca au problema in sange...asa ca le-a recomandat sa nu consume 3 luni zahar, dulciuri...si sa-si aplice pe ten masti cu argila alba de pamant, dimineata si seara...pana cand apare efectul curatirii fetei...sa stii ca au scapat! ...Argila o gasesti la plafar sau magazine de specialitate...As putea sa-ti mai dau niste sfaturi generale:trebuie sa elimini toxinele din organism, printr-o dieta: sucuri proaspete de morcovi, telina sfecla rosie si rosii;
peste alb, piept de pui sau curcan, fara piele, fiert sau la gratar;
se elimina din alimentatie:
-dulciurile concentrate, cafeaua, alcoolul, tutunul, sarea iodata, grasimile, bauturile acidulate.
se mentine o igiena riguroasa:
se schimba zilnic prosopul (sau se fol. prosoape de unica folosinta) si fata de perna.
Iti mai poate fi de folos tamponarea cu bitter suedez, dar nu excesiv, pentru ca are alcool.
Totusi, consulta un medic si vezi ce tratament te avantajeaza. Sigur vei scapa...nu este o boala incurabila!

7 răspunsuri:
pupimik
| pupimik a răspuns:

Am avut cosuri si inainte de a-mi incepe viata sexuala...si dupa.Sa nu crezi ca iti trec cosurile ca prin mimune dupa actul sexual.Nici gand.Probabil la unii perioada inceperii vietii sexuale coincide cu perioada iesirii din pubertate...si de aceea le trec cosurile...asociind gresit sexul cu disparitia cosurilor.

| crisa a răspuns:

laughing Da, si eu am auzit "povestea" asta.
N-am avut cosuri nici "inainte", nici "dupa", ci doar dupa ce am inceput sa dorm nedemachiata.winking

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In tinerete, aproape toti am avut! Viata sexuala e una, cosurile alta, iar rezolvarea, mai commplexa! A nu se confunda! Partial da rezultate, dar nu la toti! Incearca intai sa mananci mai mult verde=fructe+legume, salate, fara prajeli is alte aiureli! Miscare mulu=ta, sport intens, ca sa transpiri cat mai mult, apoi dus si frecat putin mai enerfic cu prosopul, pentru a activa cat mai bine circulatia de suprafata! Efectul de "curatare" este generat in principal de calitatea si intensitatea+profunzimea orgasmelor, care, cu cat sunt mai ok+^+^+^, te pot ajuta in acest sens! Dar, repet, nu da rezultate la toata lumea, pentru ca poti avea, si fara sa stii, si alte chestii care intretin, sau si stimuleaza, aparitia lor! plus ca partener(i) afectuosi, atenti, rabdatori, altruisti, constienti..., mai rar! Deci fa intai niste investigatii/analize, discuti si cu dermatologul, si cu internistul, si cu endocrinologul! Apoi, daca ii asculti, ai sanse sa te vinndeci! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da pot spune ca aveam buboaie miera scarba sa ma privesc dar viata sxuala ma ajutat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai frate am 18 ani am acnee de 4 ani si relatii sexuale de 2. Acneea nu este influentata de viata ta sexuala stai linistit ca la un moment dat trece de la sine si cu ajutorul Celui de sus macar sa fii tu sanatos toata viata ca astea sunt trecatoare

| Gruzisky a răspuns:

De ce e un mit? am un prieten care mi. a zis ca dupa ce se masturbeaza ii apar cosuri thinking, nu are legatura cu sexu? zici? fi serioshee hee

| Gruzisky a răspuns:

De ce crezi ca nu are? si e un mit? Un prieten mi. a zis ca el dupa ce se masturbeaza ii apar cosuri happy, sa fim seriosi are legaturawinking tine de hormoni chestia asta, stresul de a sti cum e sa faci sex si asa, eu cred ca totusi are o legatura si este o parte din tratament.