| AlexandraBrb a întrebat:

Vreau sa imi albesc dintii pentru ca ii am in doua culori:jumatate albi si jumatate mai galbeni. Asa au fost mereu. Inainte nu ma spălăm des, doar o data pe zi si destul de rar de 2 ori dar acum cam de vreo 4, 5 ori. Am cautat pe net si am vazut de bicarbonat de si fiu dar iti distruge saltul si am citit ca de fapt, ii curata foarte bine dar efectul nu durează foarte mult. Si cum nu vreau sa imi stric smaltul si gingiile, am cautat metode naturale. Am gasit cu capsuni, dar acum e iarna si nu se gasesc, cu lămâie, dar am auzit ca si zeama de la mie strica smaltul, si am încercat un timp cu coji de portocale,mandarine, banane,in special cu mandarine, dar nu s-a vazut foarte mult. Am mai gasit cu sare grunzoasa. In seara asta e a doua oară cand incerc si nu pot spune ca vad o mare diferenta ( cam 0, 25%) si când sunt la scoala, mereu am un mar, ca am auzit ca mărul iti înlocuieste o spălare, dr inainte sa plec de acasa sunt mai albi si când ma întorc, mult mai galbeni. Si nu mânca nimic decat mere. Si nu stiu cum sa ii albesc FARA SA STRIC SMALTUL. Daca ati încercat si ati reusit cumva, va rog sa imi spuneti cum pentru ca nu mai am idei. Si nu va bate ti joc.

Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

Buna!

Intrucat sunt in domeniu, am sa iti recomand in primul rand sa nu mai crezi toate prostiile de pe net. Cere sfatul unui medic!

Iti recomand sa mergi la stomatolog si sa faci o curatare completa a danturii, care cuprinde detartraj, periaj profesional si air-flow. Acest proces iti va indeparta piatra si petele de pe dinti si ii va aduce la culoarea lor naturala. Air-flow-ul este curatarea dintilor cu un jet de apa si bicarbonat de sodiu. Nu afecteaza smaltul. (In schimb, daca tu freci dintii acasa cu indarjire cu bicarbonat de 5 ori pe saptamana, cu siguranta ii afectezi).

Daca doresti o nuanta si mai deschisa a danturii, dupa aceasta curatare poti continua acasa cu paste de dinti cu efect de albire (pasta de dinti, nu tratamente fantoma care pot afecta smaltul si da sensibilitate dintilor).

Foarte important de retinut este ca fumatul, bautul cafelei, ceaiului negru, vinului rosu sau mancatul produselor alimentare puternic pigmentate pateaza smaltul.

Nu in ultimul rand, igiena orala completa si corecta trebuie sa iti fie prioritara. Periaj de 2 ori pe zi. Cel mai important este seara! Daca in situatii exceptionale nu ai posibilitatea de a peria dintii, clateste gura cu apa de gura sau cu apa normala. Foloseste ata dentara (eu am mereu una in ghiozdan de exemplu).

Sper sa urmezi macar jumatate din ce am scris aici. Mult succes!

| AlexandraBrb explică (pentru PeFuga):

Multumesc. Dar lucrul asta este necesar sa il fac de mai multe ori sau doar o singura data si rămân la noua culoare?

| PeFuga a răspuns (pentru AlexandraBrb):

E un punct de pornire pentru tine. Dupa igienizare, daca ai grija mare de igiena orala, poti pastra o perioada mai indelungata culoarea la care ai ajuns, insa daca bei cafea, fumezi, etc, cu siguranta se vor pata inapoi mai repede... De obicei se recomanda aceasta procedura o data la 6 luni sau la un an (mai ales din cauza tartrului care tinde sa se depuna repede daca nu ai o igiena orala stricta si corecta). Unele persoane o fac mai rar din cauza banilor. Important este sa nu lasi depozitele de piatra sa se acumuleze prea mult pentru ca aduc mari daune dintilor si gingiilor, ducand la probleme parodontale si chiar la pierderea dintilor.

De curiozitate... cum mai exact sunt dintii tai in 2 culori? In ce sens? Poti descrie?

9 răspunsuri:
| Florentina9210 a răspuns:

Mie mi-a luat mama o pasta de dinti de la farmacia Sensiblu, deoarece doar la aceste farmacii se gaseste, ea fiind client fidel a luat cu reducere. Se numeste IWhite. Mie una mi-a dat rezultate bune.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti comanda de pe net benzi pentru albirea dintilor

| kiri11 a răspuns:

Este un produs numite White Express, o pudră care se aplica pe periuta de dinti si dupa care ii periezi timp de 2-3 minute. Este un produs ok, dupa 1 saptamana se vad efectele

| ginaosar a răspuns:

Vezi aici http://edent.cabanova.com/albirea-dintilor.html
Este foarte bun sper sa te ajute

| Popdianna a răspuns:

Eu am găsit aici https://albiredinti.cabanova.com

Sper sa te ajute

| AlexandraBrb explică:

Pai când eram mai mica mama mi-a dat ceva ce conținea flor si stomatologie a spus ca de la asta e. Sunt jumatate mai galbeni si jumate albi. Adică o jumate de dinte e mai alb si cealalta jumatete mai galbenă. Nu la toți dintii ci doar la cei din fata.

| AmFostCineva a răspuns:

Sare