| Mangustă a întrebat:

Vreau sa imi fac bretonul sau cateva suvite cu albastru de metil. Culoarea mea naturala e saten (nu-i prea inchis, dar NU vreau sa mi-l decolorez) si as vrea sa stiu cam ce nuanta iesa la final. Daca vreau o nuanta mai deschisa trebuie sa-l dizolv in apa?

17 răspunsuri:
| AikkoxD a răspuns:

La nuanţa părului tău, o să iasă ceva gen http://s.tidebuy.com/images/product/0/269/269978_1.jpg
poate puţin mai închis. Dacă părul tău are uşoare tente spre portocaliu, după 2-3 spălări se va face verde.
Nu trebuie să-l dizolvi prea mult în apă că o să-şi piardă din intensitate şi o să se imprime pe haine. Înainte de aplicare, îţi prinzi părul care nu vrei să-l vopseşti şi îţi laşi libere celelalte şuviţe, iar pe umeri îţi pui o folie de plastic. La fel şi cu mâinile, nu uita de mânuşi. Cred că ştii cum îl aplici pe păr.
S-ar putea să ai nevoie de 2 aplicări, iar de fiecare dată răsuceşti în toate părţile şuviţa, să prindă bine nuanţa.

| Mangustă explică (pentru AikkoxD):

De fapt a iesit putin mai inchis laughing (astept inca sa se usuce) Si am purtat manusi da a cam intrat prin ele ca erau dinalea proaste de la vopseaua de oua. Stii cum sa o scot si de pe maini ca tot frec de juma` de ora? >.

| AikkoxD a răspuns (pentru Mangustă):

Ştiu cum e, prima oară aveam toată faţa albastră. Nu mai zic de mâini.
Stoarce nişte lămâi şi te speli cu zeama lor. Dacă nu, încearcă nişte demachiant.
Mai era şi faza cu scrumul de ţigară, am auzit la alţii, dar nu am încercat.

| bubbiubbi a răspuns:

Ce coincidenta! Tocmai azi mi-am vopsit bretonul cu verde de malachit (un fel de albastru de metil) si a iesit suuuper! Se coloreaza foarte foarte binehappy te dai pe par, eu doar mi-am bagat pe rand suvitele in sticluta, apoi clatesti putin putin si te usuci...In final mi-a iesit o culoare prea tare1 si am tot culoarea saten deschishappy...Iti recomand verde de malachin(gasesti in petshopuri pentru acvarii, stiu ca suna ciudat) pentru ca iese foarte binehappy

Alte răspunsuri
| AikkoxD a răspuns (pentru bubbiubbi):

Ok. Dar nu-l mai folosi. Doar nu vrei să te trezeşti dimineaţă cu jumătate de păr pe pernă şi restul cine ştie pe unde, nu?

| bubbiubbi a răspuns (pentru AikkoxD):

Si sa stii ca si albastrul de metil este toxiclaughing

| AikkoxD a răspuns (pentru bubbiubbi):

Mă, nu cred. Îl folosesc de 2 ani şi n-am niciun fel de probleme cu el. De verdele de malachit ştiu sigur, am văzut la o fată.

| bubbiubbi a răspuns (pentru AikkoxD):

Si ce a patit fata? ca incepi sa ma sperii...eu am gasit pe net ca amandoua au aceleasi proprietati si sunt toxice...laughing

| AikkoxD a răspuns (pentru bubbiubbi):

Bine, dacă te dai o singură dată nu-ţi dăunează atât de mult. Ea îl folosea continuu. La o bătaie d'asta cu baloane cu apă, i se udase mult părul şi i se dusese toată culoarea pe haine. Firele de păr erau despicate mult şi şuviţele deja se făcuseră un blond spre gri. A trebuit să se tundă scurt ca să repare părul. Poate depinde de fiecare, dar cum ţi-am spus, am 2 ani şi ceva de când folosesc albastrul de metil + violetul de genţiană şi n-am probleme.

| bubbiubbi a răspuns (pentru AikkoxD):

Ok:* mersi mult...as vrea si eu sa folosesc violetul de gentiana dar nu prea sunt informata... unde pot gais si el initial pentru ce se foloseste? si de acum o sa ma dau cu albastru de metil dar nu am avut azi si am vrut neaparat sa incercbig grin

| AikkoxD a răspuns (pentru bubbiubbi):

Le găseşti pe amândouă la farmacie. Costă în jur de 4-5 lei. Soluţiile astea se folosesc la multe chestii, albastrul de metil ştiu că mai curăţă de toxine. Ai văzut, unii pun în apă la pui. Violetul de genţiană, deşi nu ştiu sigur, am auzit că ar fi bun pentru coşuri. Eu le folosesc pe păr + roşu castelani. Şi ăla e bun.

| bubbiubbi a răspuns (pentru AikkoxD):

Ok mercii mult esti o dulce:* abia astept sa imi iau si euhappy si dupa ce sa ia parul revine la normal, nu? Si cu verdele de malachit sperlaughing, sa vedem acumhappy, am sa te anunt daca vrei.

| AikkoxD a răspuns (pentru bubbiubbi):

Da, se curăţă la 4-5 spălări şi părul o să fie la fel ca înainte, cel puţin la mine aşa e, şi n-am firul foarte gros. îmi dai pm şi-mi spui cum e.

| BlackRaven45 a răspuns (pentru bubbiubbi):

Nup. Albastrul de metil nu e toxic deloc. Stii ca albastrul de metil se foloseste pentru a fabrica spirtul medicinal, no?

| Anerol a răspuns:

Eu iti spun din propria experienta sa-l dizolvi in apa, pentru ca tot va iesi frumos. Va iesi albastru spre verde. Daca nu-l dizolvi(cum am facut eublushing) o sa te manjesti toata numa de albastru. Eu am facut tricourile, fata de perna si lenjeriile albastre.whistling