| lilbb a întrebat:

Vreau sa ma dezvat de un obicei foarte urat.De mica imi rod unghiile, iar acum nu stiu cum sa scap de acest " tic ". Va rog spuneti-mi ce as putea face. Funda

Răspuns Câştigător
| Rayyy a răspuns:

Bună,
Adevăratul secret este să îţi impui asta, şi să te controlezi. Şi eu mi-am ros unghiile, de la 3 ani până la vreo 15, însă m-am automotivat şi am încetat. Toate remediile de genul ardeiului iute sau mai ştiu eu ce alte chestii nu funcţionează. De tine depinde să vrei cu adevărat asta, crede-mă.

4 răspunsuri:
| Dina a răspuns:

La mine e aceeasi problema.Mama zicea ca exista un fel de lac care are un gust iute sau amar(nu stiu sigur), te dai cu el si cind incerci sa te apropii de unghii iti vine o voma ca o sa le tii la distante mari dupa asta. Daca esti fata atunci iti va fi rusine cu unghii urite si mici, si ca sa arate frumos si bine singura vei inceta sa nu le rozi.Mai este o cale:atunci cind vrei sa le rozi iti spui in gind ca e pentru ultima data, sa vedem cit de bine te tii de cuvint.Cumva totusi vei lasa acest obicei.

| alinae a răspuns:

Stai linistita, si la mine era la fel.Incearca sa nu te mai gandesti si date cu oja sau cu lac(mai bine e oja) ca sa iti intareasca unghiile.O sa vezi ca dupa ce o sa se intareasca si o sa vezi ce frumoase o sa fie cand sunt mari nu o sa ti le mai rozi.Alt mic sfat, date cu putin usturoi pe marginea unghii(daca urasti usturoiului) sau cu ceva care nu suporti.Bafta in continuare, funda, te rog? puppy dog eyes

| darkglass a răspuns:

Si eu le rodeam.ia un elastic de borcan si cand iti vine sa iti rozi un ghiile trage de el

| ucatati a răspuns:

Daca urasti un gust anume de exemplu urasti uleiul. ti-l pui pe degete si cand iti vine sa rozi.o sa observi... tanam