| Crs a întrebat:

Vreau sa stiu daca a mai auzit cineva despre proiectul STUDY ABROAD ADVISING CENTER. Un proiect care ajuta elevii romani sa plece in Marea Britanie pentru studii. Acest lucru consta in obtinerea unor burse - care ajung sa acopere toate taxele de scolarizare, nu va mai trebui sa platesti nimic si in obtinerea unei alte burse care acopera si o parte din banii pentru trai. Se mai ia in calcul si un job part-time care este usor de obtinut, deoarece nu sunt mai mult de 20 de ore de cursuri pe saptamana. Vreau sa stiu daca mai stie cineva despre acest proiect. Eu astazi am aflat de el, o doamna a venit la liceul meu pentru a ne prezenta aceasta organizatie. Media minima luata la bac trebuie sa fie 8. Vreau sa stiu daca mai stie cineva despre acest lucru, deoarece totul este mai mult decat avantajos! Pentru a acoperi o mica parte din taxa de scolarizare, care mai ramane si cu bursa, poti obtine un imprumut de la bugetul de scolarizare a Angliei, pe care il poti achita in 25 de ani, doar daca dupa terminarea facultatii ai un job peste media de trai decent; din valoare ce depaseste traiul decent se vor lua 9 % pe an. Asa ne-a explicat acea doamna. Fiul ei este tot in Anglia la o facultate. Taxele sunt intru totul acoperite si datorita faptului ca suntem in uniunea europeana. Dar totusi, ce castiguri au ei, daca totul este aproape gratis, si consilierea despre acest proiect la fel? Ma gandesc totusi sa nu fie teapa. straight face

8 răspunsuri:
| MissD a răspuns:

Am auzit si eu ceva de genul... si presupun ca nu are cum sa fie teapa daca a fost prezentat in scoala. adica nu orice impostor are acces intr-un liceu sa prezinte elevilor o astfel de oferta.

| Eff a răspuns:

M-am interesat si eu acum pe internet despre chestia asta si din cate am inteles eu organizatia asta sau ce o fi iti ofera doar consultanta, nu bursa de studiu.
Adica ei doar te sfatuiesc ce si cum, si te pun in legatura cu facultatile partenere*, nu iti platesc ei studiile. Studiile le platesc universitatile, care sunt interesate sa atraga elevi buni, deci nu are de ce sa fie teapa.

*Consultanta educationala oferita este GRATUITA pentru toti elevii si studentii care aplica prin intermediul nostru DOAR la universitatile noastre partenere. Oferim consultanta contra-cost pentru aplicatia si la alte universitati decat cele partenere. Mai mult detalii pot fi aflate la o sedinta de consiliere educationala. (http://www.education-abroad.ro/student.htm )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul meu este primul an in coventry si a aplicat cu ajutorul lor. este o firma serioasa, se ocupa de absolut tot.jobul este mai greu de obtinut, trebuie sa ai in ultimele 3 luni (parintii sau bunicii)un cont de cel putin 800 lire cheltuielile nu sunt chiar atat de mici caci chiria la particular este injur de 200lire pe luna utilitatile in jur de 50lire mincarea si-o pregatesc singurisi ajunge cam la 150 lire dar cu toate astea nu se compara nici pe departe scoala de aici cu felul in care predau acolo

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu iti ofera cu siguranta o bursa, pentru ca ei sunt practic niste intermediari intre universitatile din Marea Britanie care cauta sa-ti faca populare programele si studentii romani disperati sa scape de un sistem de invataman viciat. Exista un program guvernamental care acopera taxa de scolarizare, iar obtinerea burselor depinde exclusiv de universitatea gazda. Rambursarea creditului se face dupa terminarea studiilor, in momentul in care obtii un venit de 15. 000 lire/an in UK. Daca revii in Romania, venitul trebuie sa fie cel putin 6000 lire/an. Odata ce ai acest venit, vei plati 9% din excedent (ce-i in plus peste venitul minim) timp de max 25 de ani. Dupa aceasta perioada, creditul va expira, iar datoria se va anula.

Ei castiga din taxa pe care tu trebuie sa o platesti in momentul in care confirmi optiunile pe care le ai prin aceasta organizatie. taxa este de 300Ron pentru 5 optiuni.
Mult succes!

| michelleconstantin63 a răspuns:

Baiatul meu a plecat in acest an in UK la facultate. Pentru taxa de scolarizare a facut intr-adevar credit la guvernuk UK in conditiile pe care le-ai apus si tu.Mai primeste un ajutor de 1000 lire(pe an, intr-o singura plata) care se acorda pentru cei din estul Europei. Pentru intretinere trebuie cam 400-500 lire pe luna, insemnand cazare si celelalte.Pentru acestia se poate opta intr-adevar pentru un job part-time, dupa obtinerea permisului de munca, ceea ce dureaza 2-3 luni. Baiatul meu a plecat cu ajutorul celor de la SAAC Romania, pe care ii gasesti pe site-ul www.education-abroad.ro si care se ocupa de consiliere, transmiterea aplicatiilor, obtinerea creditului. La facultatea din Essex unde invata baiatul meu au plecat anul acesta cu ajutorul lor mai mult de 100 de studenti, deci sigur nu e 'teapa'. Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si fata mea e la Coventry, a plecat prin Study Abroad, www.education-abroad.ro, sunt foarte seriosi, iti explica totul si iti toate informatiile corecte. Costul aplicatiei este 130 lei, nu 300 lei, in rest totul este gratuit. La Coventry sunt vreo 500 de studenti trimisi de Study Abroad, deci nu e teapa... asta e clar!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut,eu am aplicat prin ei. sunt foarte ok si nu trag tepe

| pleclastudii a răspuns:

Salut,

incearca sa te informezi din timp despre mai multe universitati, nu doar despre cele reprezentate de agentiile din Romania!

Poti incepe de aici! Un blog destinat studiilor in strainatate!

www.pleclastudii.wordpress.com