| anonim_4396 a întrebat:

1)Ce studii trebuie să urmeze o persoană pentru a putea deveni un profesor universitar? De exemplu, profesor universitar de engleză.
2)Care sunt însuşirile pe care persoana respectivă trebuie să le îndeplinească?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Absolventii cu diploma de licenta trebuie sa isi ia masteratul didactic, apoi urmeaza niste trepte ierarhice in invatamantul superior si doctoratul. Acestea sunt:

1. Funcţiile didactice:
a) asistent universitar;
b) lector universitar/şef de lucrări;
c) conferenţiar universitar;
d) profesor universitar.

2. Funcţiile de cercetare:
a) asistent cercetare;
b) cercetător ştiinţific;
c) cercetător ştiinţific gradul III;
d) cercetător ştiinţific gradul II;
e) cercetător ştiinţific gradul I.
Calitatile:
-competenta didactica;
-competente de specialitate in domeniul predat;
-abilitati sociale de a patrunde in viata interioara a grupului de elevi (studenti);
-tactul;
-talentul pedagogic, capacitatea de a forma mintea tinerilor, de a preda in mod creativ si de a nu se limita doar la un monolog plictisitor;
-abilitati organizatorice.
Etc. Pot sa scriu inca vreo zece calitati pentru ca (in felul meu) am fost si eu profesor la tineri. In facultate am facut si eu psihopedagogie dar trebuie sa-mi reamintesc. Am uitat de ani de zile de cand n-am mai predat.

| missfatadelatara a răspuns:

Media +9, 5-10, un doctorat, vreo 10 ani de predare, vreo 5-6 distincții, câțiva zeci de ani de răbdare...