| LexiEla a întrebat:

1. Cum se numeste profesia persoanei care lucreaza in politie cu infractorii, interogandu-i si facandu-i sa recunoasca fapta, sau cel putin sa stranga indicii pentru rezolvarea cazului? Am tot cautat si nu gasesc 100% aceasta profesie.
2. Trebuie sa urmez psihologia juridica sau psihocriminalistica? Pentru ca informatiile pe care le-am gasit se cam contrazic. Din descrieri reiese ba ca este acelasi lucru, ba ca unul sta pe teren, la locul faptei, chiar si cu cadavrul (daca e cazul), iar celalt face ceea ce vreau eu sa aflu cum se numeste. Din nou, nu este explicat cine ce face.
As vrea raspuns personal, de la cei ce cunosc, nu un amărât de link.

2 răspunsuri:
| darius_5254 a răspuns:

La 1 banuiesc ca e vorba despre " criminalisti ", iar la 2 nu am nici o idee.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Generic se numesc ofiteri de cercetare penala iar dupa compartimentul din care fac parte pot fi ofiteri din judiciar, din economic, de la arme, munitii si materiale explozive, etc.
2.Trebuie sa urmezi Academia de Politie.